fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Spienione sztuczne tworzywa

Spienione sztuczne tworzywa świetnie nadają się jako termiczna izolacja (uprawnienia budowlane). Najlepszy w tym wypadku będzie styropian. Jest to spieniony rodzaj polistyrenu. Do jego głównych wad możemy m.in. zaliczyć brak odporności na wyższe temperatury. Styropian powyżej 80°C zmienia swoją strukturę oraz stopień palności. W latach 1963 została uruchomiona produkcja próbna samogasnącego styropianu. Styropianowe płytki są stosunkowo niewielkie i dlatego też, podczas układania izolacyjnej warstwy trzeba dążyć do tego, aby uzyskać dobrą szczelność spoin pomiędzy nimi, a także między płytkami styropianu a ich obrzeżem.

Spienione sztuczne tworzywa
Spienione sztuczne tworzywa

Czym kleić małe i duże spoiny w szczelinach?

Małe szczeliny, występujące w spoinach należy zalać za pomocą kleju. Jeżeli szczeliny są większe, w takich miejscach trzeba wetknąć szklaną wełnę i dopiero zalać całość klejem. Aby zabezpieczyć spoiny przed infiltracją powietrza i parą wodną spoiny okleja się paskami wykonanymi z foli PCW. Ich szerokość wynosi 4-4-6- cm. Zastosowanie znajduje tu klej PCW/H. Przy klejeniu styropianu nie należy używać do tego celu lepików na zimno. W swoim składzie zawierają organiczne rozpuszczalniki, które źle oddziałują na styropian. W celu przyklejenia płyty do okładziny należy użyć do tego lepika na gorąco oraz asfaltową emulsję. Warunkiem jest to, że emulsja w chwili nakładania nie może mieć temperatury wyższej od 90°C. Przy klejeniu wykorzystuje się kleje Polacet oraz Winilep (testy 2021 uprawnienia).

Zalety i wady pianizolu – spienionej żywicy mocznikowej

Pianizol to rodzaj spienionej mocznikowej żywicy. Jest to tzw. niemiecka Iporka. Pianizol posiada wiele zalet. Jest bardzo lekki oraz ma niski współczynnik cieplnej przewodności. Wadą jest jego kruchość, niska wytrzymałość oraz duży stopień nasiąkliwości. Ma także duży współczynnik dotyczący przenikania wodnej pary oraz stosując go zachodzi zjawisko osiadania. Aby ograniczyć jego wady należy zastosować pianizol lub hermetycznie zamknięte koperty wykonane z folii aluminiowej albo z sztucznych tworzyw. Można także zastosować paroszczelne osłony, które posiadają duży dyfuzyjny opór (program egzamin uprawnienia 2021).

Spieniony polichlorek winylu – styropian

Spieniony polichlorek winylu ma małą nasiąkliwość i mały współczynnik przenikania wodnej pary. Podczas stosowania ogranicza go temperatura. Może być ona w granicach -10 do 50°C. Ze względu na dobrą izolacyjność styropian jest materiałem, który najbardziej nadaje się do izolacji osłonowych ścian. Mała nasiąkliwość i dobra izolacyjność to jego główne cechy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jest on obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com