fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

W przypadku uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej można wyróżnić dwa zakresy. Specjalność w zakresie kolejowych obiektów budowlanych do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Dotyczą one takich obiektów budowlanych, jak: stacje, linie kolejowe, boczne linie kolejowe (uprawnienia budowlane – egzamin). Należy tutaj wskazać również inne obiekty. Można o nich przeczytać w przepisach w sprawie warunków technicznych, którym odpowiadać winny budowle kolejowe i ich usytuowanie.

Uprawnienia w zakresie sterowania ruchem kolejowym

Uprawnienia w specjalności inżynieryjnej kolejowej w ww. zakresie bez ograniczeń do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi pozwalają na projektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi. Muszą jednak być związane z obiektem budowlanym związanym z urządzeniami zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym. Szczegóły zostały określone przez przepisy w sprawie warunków technicznych koniecznych dla budowli kolejowych i ich usytuowania (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów) .

Uprawnienia w zakresie kolejowych obiektów budowlanych

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w ww. zakresie mających ograniczony zakres do projektowania obiektów budowlanych lub kierowania robotami budowlanymi dotyczy kilku sfer. Są to stacje kolejowe, linie kolejowe, bocznice kolejowe, inne budowle kolejowe zgodne z warunkami technicznymi budowli kolejowych i ich usytuowania. Warto pamiętać, iż wyjątek stanowią linie kolejowe przystosowane do prędkości przekraczających 200 km/h (program na uprawnienia budowlane).

Specjalność drogowa w kontekście uprawnień budowlanych

Uprawnienia budowlane w stopniu ograniczonym w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym do projektowania lub kierowania robotami bez ograniczeń dotyczą różnych obiektów. Muszą one być związane z urządzeniami zabezpieczenia oraz sterowania ruchem kolejowym (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Jak również usytuowaniem takich obiektów, zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków technicznych dla budowli kolejowych i ich usytuowania.

Warto pamiętać, iż uprawnienia w ograniczonym zakresie nie dotyczą stacji wyposażonych w więcej niż 50 rodzajów rozjazdów i linii kolejowych posiadających samoczynne blokady. Aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami należy szukać ich w przepisach budowlanych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com