fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Skrócenie budowlanego cyklu

Najważniejszą z zalet prefabrykacyjnej metody jest znaczne skrócenie okresu budowy prefabrykowanych obiektów w porównaniu z czasem budowy obiektów powstających tradycyjnymi metodami (nauka do uprawnień budowlanych). Skrócenie czasu przyśpiesza obrót materiałowy oraz gotówkowy, a także dynamizuje w dużym stopniu całe budownictwo. Mówiąc o przemysłowych obiektach, przynosi to także duże korzyści dla całej narodowej gospodarki. Skraca się czas zamrożenia pieniędzy na inwestycyjne nakłady itp.

Skrócenie budowlanego cyklu
Skrócenie budowlanego cyklu

Proces mechanizacji podczas produkcji prefabrykatów

Żadna z dotychczas stosowanych metod w budowlanej produkcji nie może osiągnąć dobrego poziomu mechanizacji, tak jak w przypadku metody prefabrykacji, we wszystkich z jej faz. Fazy te obejmują cykl produkcji prefabrykatów, transport oraz montaż (testy 2021 uprawnienia). Podczas produkcji masowego zapotrzebowania prefabrykatów, które są wytwarzane zgodnie z nowoczesnymi technologiami jest możliwość zastosowania automatów. Stosuje się je nie tylko na wybranych stanowiskach produkcyjnych, ale też w celu zautomatyzowania całej produkcyjnej linii. Podobnie jak podczas produkcji, tak samo również w transporcie i montażu na placu budowy stosuje się specjalistyczne urządzenia i maszyny o wysokim stopniu wydajności. Skracają one czas do minimum wykonania danych czynności.

Zastosowanie nowoczesnych technologicznych metod

Głównym czynnikiem mającym wpływ na cykl produkcji betonowych prefabrykatów w metodzie prefabrykacji jest poddanie betonu do sztucznego dojrzewania. Za pomocą tego procesu całkowity cykl produkcyjny skraca się. W pewnych warunkach, można go jeszcze skrócić, stosując tzw. krótki cykl termicznej obróbki betonu. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu nowoczesnych technologicznych metodach. Poddając beton takiej obróbce cykl produkcyjny prefabrykatów znacznie skraca się z kilkunastu do zaledwie kilku godzin, a w niektórych produkcyjnych technologiach nawet do kilkudziesięciu minut (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Całoroczne prace na budowie

W tradycyjnym budownictwie prace prowadziło się sezonowo, zazwyczaj przez 7 miesięcy w roku (program egzamin uprawnienia 2021). Każda większa budowa prowadzona była przez około dwa a nawet więcej sezonów. W metodzie prefabrykacji budowlane prace przeprowadza się nieprzerwanie przez cały rok. Niskie temperatury mają bardzo mały wpływ na przebieg prac budowlanych. Elementy oraz prefabrykaty produkuje się w ogrzewanych wytwórniach, a sam montaż i wykończeniowe prace wewnętrzne, przy odpowiednich dodatkowych zabezpieczających środkach. Całoroczne prace wpływają na skrócenie ogólnego czasu realizacji budowy. Wszystkie przygotowawcze prace, takie jak organizacja placu budowy, terenowe prace oraz naziemne, jak i roboty tzw. zerowego stanu przeprowadza się jednocześnie z produkcją w wytwórni budowlanych elementów.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.