Skrócenie budowlanego cyklu
Najważniejszą z zalet prefabrykacyjnej metody jest znaczne skrócenie okresu budowy prefabrykowanych obiektów w porównaniu z czasem budowy obiektów powstających tradycyjnymi metodami (nauka do uprawnień budowlanych). Skrócenie czasu przyśpiesza obrót materiałowy oraz gotówkowy, a także dynamizuje w dużym stopniu całe budownictwo. Mówiąc o przemysłowych obiektach, przynosi to także duże korzyści dla całej narodowej gospodarki. Skraca się czas zamrożenia pieniędzy na inwestycyjne nakłady itp.

Proces mechanizacji podczas produkcji prefabrykatów
Żadna z dotychczas stosowanych metod w budowlanej produkcji nie może osiągnąć dobrego poziomu mechanizacji, tak jak w przypadku metody prefabrykacji, we wszystkich z jej faz. Fazy te obejmują cykl produkcji prefabrykatów, transport oraz montaż (testy 2021 uprawnienia). Podczas produkcji masowego zapotrzebowania prefabrykatów, które są wytwarzane zgodnie z nowoczesnymi technologiami jest możliwość zastosowania automatów. Stosuje się je nie tylko na wybranych stanowiskach produkcyjnych, ale też w celu zautomatyzowania całej produkcyjnej linii. Podobnie jak podczas produkcji, tak samo również w transporcie i montażu na placu budowy stosuje się specjalistyczne urządzenia i maszyny o wysokim stopniu wydajności. Skracają one czas do minimum wykonania danych czynności.
Zastosowanie nowoczesnych technologicznych metod
Głównym czynnikiem mającym wpływ na cykl produkcji betonowych prefabrykatów w metodzie prefabrykacji jest poddanie betonu do sztucznego dojrzewania. Za pomocą tego procesu całkowity cykl produkcyjny skraca się. W pewnych warunkach, można go jeszcze skrócić, stosując tzw. krótki cykl termicznej obróbki betonu. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu nowoczesnych technologicznych metodach. Poddając beton takiej obróbce cykl produkcyjny prefabrykatów znacznie skraca się z kilkunastu do zaledwie kilku godzin, a w niektórych produkcyjnych technologiach nawet do kilkudziesięciu minut (pytania na egzamin ustny do uprawnień).
Całoroczne prace na budowie
W tradycyjnym budownictwie prace prowadziło się sezonowo, zazwyczaj przez 7 miesięcy w roku (program egzamin uprawnienia 2021). Każda większa budowa prowadzona była przez około dwa a nawet więcej sezonów. W metodzie prefabrykacji budowlane prace przeprowadza się nieprzerwanie przez cały rok. Niskie temperatury mają bardzo mały wpływ na przebieg prac budowlanych. Elementy oraz prefabrykaty produkuje się w ogrzewanych wytwórniach, a sam montaż i wykończeniowe prace wewnętrzne, przy odpowiednich dodatkowych zabezpieczających środkach. Całoroczne prace wpływają na skrócenie ogólnego czasu realizacji budowy. Wszystkie przygotowawcze prace, takie jak organizacja placu budowy, terenowe prace oraz naziemne, jak i roboty tzw. zerowego stanu przeprowadza się jednocześnie z produkcją w wytwórni budowlanych elementów.