fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie- wymagania

Obowiązująca w Polsce ustawa Prawo Budowlane, jasno określa, że aby móc pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie trzeba posiadać uprawnienia budowlane. Dobrze jest mieć to na uwadze zastanawiając się nad studiami budowlanymi. (uprawnienia budowlane)

Tak naprawdę nawet po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera czy też inżyniera budownictwa wciąż czeka nas mnóstwo kroków do pokonania.

Będziemy mogli wykorzystać swoje umiejętności w praktyce, dopiero po uzyskaniu uprawnień budowlanych. A ten proces składa się z kilku etapów. Oczywiście najpierw musimy skończyć studia na kierunku pokrewnym lub zgodnym z wybraną specjalnością uprawnień. To jakie kierunki odpowiadają jakim specjalnościom znajdziemy w załączniku nr 2 rozporządzenia odnośnie samodzielnych funkcji technicznych. (uprawnienia architektoniczne)

Następnie musimy odbyć praktykę zawodową odpowiednią dla zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych. Ponadto musi być ona potwierdzona przez inżyniera z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń w tej samej specjalności, którą wybrał kandydat. Później czeka nas niemienie ważny etap, a mianowicie zaliczenie egzaminu państwowego. Ma on na celu sprawdzenie znajomości przepisów prawnych odnośnie budownictwa oraz umiejętności wykorzystania wiedzy technicznej w praktyce.

Zaliczona praktyka

Do zaliczenia praktyki zawodowej niezbędne jest zaangażowanie kandydata w prace projektowe i chęć wykonywania funkcji technicznych. Oczywiście przez cały czas wszystkie czynności musi nadzorować osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane bez ograniczeń. W sytuacji gdy praktyka ma miejsce za granicą, analogicznie osoba ją nadzorująca musi posiadać uprawnienia odpowiednie dla danego kraju. (uprawnienia budowlane- egzamin ustny)

Istnieje specjalne oświadczenie, które potwierdza odbycie praktyki. Takie oświadczenie razem z dokumentami potwierdzającymi wykształcenie i oczywiście z wnioskiem o nadanie uprawnień budowlanych musimy złożyć w okręgowej izbie samorządu zawodowego. Aby uzyskać uprawnienia budowlane konieczne jest zaliczenie egzaminu pisemnego ale też ustnego. (uprawnienia architektoniczne- egzamin ustny)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com