fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przygotowanie do betonowania

Zanim zabierzemy się do betonowania, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Na samym początku trzeba zdecydować, gdzie mają być ustawione urządzenia do pompowania. Później należy stworzyć schemat organizacji robót betonowych (uprawnienia budowlane elektryczne).

Kolejnym krokiem jest zbudowanie przejściowego pomieszczenia dla urządzeń. Należy też zadbać o przygotowaniu masy betonowej zgodnie z wytycznymi. Następnie tworzy się instalację urządzeń dla plasyfikatorów. Nie można również zapominać o przeszkoleniu wszystkich zespołów roboczych. Jeśli prace budowlane trwają w okresie zimowym, wszystkie przewody należy uprzednio uchronić przed działaniem minusowych temperatur. Zanim uruchomimy pompy, niezbędne jest wcześniejsze połączenie przewodów gumowych do obmywania części wraz z siecią wodociągową. Później pompa musi zostać wprowadzona w ruch jałowy. Niezbędne jest też sprawdzenie, czy wszystkie mieszarki działają prawidłowo, czy nacią śrub w połączeniach jest odpowiedni i czy nie brakuje smaru w konkretnych elementach. Zawsze przed nałożeniem mieszanki betonowej do zarobnika pompy, wnętrze przewodu musi być pokryte emulsją wapienną albo zaprawą cementową. Emulsja ta nalewana jest do segmentu rurociągu znajdującego się w otoczeniu pompy. Przed tym jednak należy w tym miejscu umieścić dwa czopy o kształce walca. Tworzy się je ze starych worków. Gdy już wszystkie rurociągi zostaną napełnione emulsją, następuje zamknięcie korka. W tym momencie, można przystąpić do tłoczenia mieszanki betonowej, która przesuwa czopy oraz wprowadzoną emulsję. Dzięki temu na wewnętrznej stronie przewodu, tworzy się zabezpieczająca powłoka (uprawnienia budowlane testy program).

Rozruch urządzeń
Rozruch urządzeń

Przebieg wykonywania robót

Aby zapewnić odpowiednie działanie pomp, należy wcześniej zadbać o ciągłą dostawę mieszanki betonowej do zasobnika pompy. Najkorzystniej jest umieścić urządzenia do pompowania w pobliżu w betoniarni. Wynika to z faktu, że w tym momencie nie mamy możliwości korzystania z transportu. Pamiętać trzeba też o dostatecznym froncie prac. Front ten ułatwia maksymalną intensywność prowadzenia betonu. Należy dążyć do tego, aby pompa pracowała przez całe 24h. Obiekt, który planujemy betonować dzieli się wcześniej na sekcje, bloki i odcinki. Każdy fragment betonuje się warstwami. Ważne jest jednak, aby betonowanie każdej następnej powłoki skończyć w ciągu 2h. Grubość każdej powłoki (od 20 do 40cm) determinuje tempo betonowania i powierzchnię bloku. Niekiedy niezbędne jest użycie więcej niż jednej pompy. Dzieje się tak w przypadku betonowania bloków o dużych objętościach i o takich powierzchniach, których nie jesteśmy w stanie skończyć w ciągu dwóch godzin (uprawnienia architektoniczne).

Pompy typu S-252

W trakcie stosowania pomp typu S-252 i betonowania warstwami o grubości 40 centymetrów, niezbędne jest użycie drugiej pompy przy powierzchni bloku ponad 80 m2, natomiast przy betonowaniu warstwami o grubości 20 centymetrów,przy powierzchni bloku przekraczającej 150 metrów kwadratowych (uprawnienia budowlane przepisy).

Projekt organizacji robót

Powinna się w nim zawierać odpowiednia kolejność betonowania, począwszy od najdalej położonego punku budowy. W tym samym czasie przygotowywane jest drugie odgałęzienie, tak aby można było ja dostosować do przewodu głównego od razu po użyciu odgałęzienia pierwszego. Ogniwo odgałęzienia pierwszego zostaje usunięte, natomiast po oczyszczeniu go z mieszanki betonowej układane jest kolejne odgałęzienie nr 3, 4 i tak dalej (uprawnienia budowlane egzamin ustny).
Przewód do betonu powinien być zamontowany tak, aby nie przeszkadzał przy zbrojeniu i deskowaniu. Aby zwiększyć zasięg rozprowadzenia mieszanki betonowej, przewód do betonowania powinien być umieszczony na konkretną wysokość od górnej krawędzi betonowanych elementów. Wysokość ta powinna wynosić od 1 do 2 metrów. W przypadku odcinków poziomych, przewód powinien być układany ze skosem, aby woda przemywająca przewody, mogła spokojnie spływać. Jeśli wymiary budowli przekraczają zasięg działania pomp, powinno się rozważyć użycie większej ilości pomp (uprawnienia budowlane egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com