fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Różnorodne rodzaje oświetlenia domowego

Oświetlenie w domu jest bardzo ważnym elementem, który decyduje o prezentowaniu się wnętrza. Wśród różnego rodzaju oświetlenia domowego, wyróżniamy niskie lampy stojące, oświetlenie w podłożu, oświetlenie ścienne, wysokie lampy stojące.

Oświetlenie ogólne ma głównie na celu zastąpienia światła naturalnego i stworzenie odpowiednich warunków funkcjonowania w danych pomieszczeniach. W oświetleniu ogólnym wykorzystuje się oprawy sufitowe, które zapewniają światło bezpośrednie lub rozproszone. tutaj z kolei należy wymienić platformy, lampki, reflektorki, halogeny, lampy wiszące oraz żyrandole. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

rodzaje oświetlenia domowego
rodzaje oświetlenia domowego

Zawiesza się je na linkach umieszczonych w określonych punktach na suficie.

Jaką funkcję pełnił oświetlenie dekoracyjne?

Oświetlenie dekoracyjne pełni przede wszystkim funkcje estetyczne. Za ich pomocą podkreślamy różnorodne kształty, kolory i osiągamy konkretny klimat, jaki chcemy uzyskać . Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku reflektorki halogenowe albo lampy na wysięgnikach, dzięki którym można uzyskać światło bezcieniowe. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Aby odpowiednio oświetlić dane pomieszczenie, warto uświadomić sobie, iż posiadamy trzy istotne płaszczyzny: górną, środkową i dolną, które powinny być odpowiednio oświetlone.W strefie górnej znajdują się lampy stojące, których strumień światła kierowany jest dół. W części środkowej największą rolę odgrywają lampy wiszące nad stołem, podłogowe oraz kinkiety ścienne. W strefie dolnej znajduje się oświetlenie przypodłogowe, które rzuca światło na podłogę.

Nowoczesne rozwiązania – czujniki ruchu w oświetleniu

Czujniki ruchu w oświetleniu są bardzo ciekawym rozwiązaniem, które ułatwiają funkcjonowanie w domu. Montuje się je na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Dzięki nim zostaną automatycznie uruchomione lampy i światło, gdy wyczują ruch. Można wyróżnić, w zależności od sposobu działania trzy typy czujników ruchu:

-czujniki pasywne, których działanie opiera się na promieniowaniu podczerwonym,

-dualne, którego podstawą jest technologia wykrywająca podczerwień i promieniowanie mikrofalowe,

-czujniki aktywne, które emitują promieniowanie podczerwone i rejestrują zmiany fal odbitych od otoczenia w zasięgu swojej detekcji.(pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com