fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Więźba krokwiowa

Więźba krokwiowa jest to najprostszy typ konstrukcji więźby. Stosowany jest on w przypadku, kiedy rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7,5 metra. Przy takim typie konstrukcji długość krokwi powinna wynosić około 4,5m lub 5m w przypadku lekkich pokryć dachowych. W takich dachach połacie nachylone są od 30 do 50 stopni w stosunku do poziomu. Krokwie mają jedynie dwa punkty oparcia- w kalenicy oraz nad ścianą oparcia na belce stropodachu. Jeżeli budynek ma strop niedrewniany to punkt oparcia krokwi może się znajdować na murłatach.

Uprawnienia budowlane to doskonały sposób sprawdzenia swoich umiejętności, wiedzy i praktyki budowlanej. Do egzaminu przygotuje się z naszym programem i aktami prawnymi które zakupisz w formie gotowego segregatora lub programu z którego samodzielnie możesz wydrukować potrzebne ustawy i rozporządzenia. Sprawdź jaki program wybrać.

 

Więźba krokwiowo-jętkowa

Więźba krokwiowo-jętkowa – stosowana jest ona w przypadku ,jeżeli rozpiętość dachu wynosi około 7-9 metrów. W przypadku dachów o dużych spadkach wymaga się dłuższych krokwi, dlatego  ten ustrój również się tu stosuje.  W takim przypadku krokwie wzmacnia się też poziomymi wiązarami.Umieszcza się je w połowie długości krokwi lub nieco ponad połową. Nachylenie takiej więźby dachowej waha się w granicach 35 do 60 stopni. Jeśli jętki stosuje się w domach z poddaszem użytkowym mogą one posłużyć jako belki stropu nad pomieszczeniem.

Więźba płatwiowo-jętkowa

Więźba płatwiowo-jętkowa – taka konstrukcja stosowana jest w przypadku dachów o rozpiętości od 9 do 11 m. Dla takiej więźby stosuje się ściany, które nazywane są ścianami stolcowymi. Jętki dla tego typu więźby są są długie. Aby ich praca była prawidłowa wymaga się dodatkowej podpory. Dla jętej o długości 7-10m należy dodatkowo zastosować jedną podporę pośrednią.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Więźba płatwiowo-kleszczowa – taką konstrukcję stosuje się przy dachach o rozpiętości do 12 metrów. Konstrukcja posiada dwa rodzaje wiązarów- główne oraz pośrednie.

 Więzary główne składają się z krokwi, które oparte są na płatwiach –górna belka ścian stolcowych, oraz z pary kleszczy. Kleszcze obejmują krokwie z obu stron.

 Więzary pośrednie natomiast składają się z płatew ułożonych poprzecznie oraz ze wspierających ich mieczy- krokwie ułożone skośnie, które są podporą dla płatew.

Więźby z dźwigarami

Więźby z dźwigarami – takie konstrukcje stosuje się w przypadku dachów o rozpiętości powyżej 12 metrów.Dźwigary wykonywane są w postawi wiązarów kratowych. Dach dzięki takiej konstrukcji nie wymaga dodatkowego podparcia. Dlatego wykorzystuje się je w halach przemysłowych gdzie wszelkie dodatkowe wewnętrzne ściany ograniczają wykorzystanie hali.Dźwigary takie stosuje się w dachach  o nachyleniu 15-20stopni. Tu nie ma mowy niestety o wykorzystaniu powierzchni na poddasze użytkowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com