fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Drewno świerkowe


Grubizna drewna świerkowego posiada gałęzie rozmieszczone w tak zwane okółki, przez to drewno posiada ogromną ilość sęków, bywa przez to bardziej skomplikowane w obróbce zestawiając je z drewnem sosnowym, o wiele mniej solidne, bez trudu niszczy się. Nie rozpada się w sytuacjach powietrzno-suchych. Jego uzwojenie natomiast jest o wiele mniej solidne i widoczne niż u sosny. Twardziel w żaden sposób nie różni się kolorem od bielu. Kolor drewna, patrząc na rodzaj świerka bywa żółtawy czy biały, czasami czerwonobiały. Zapach drewna jest mocno żywiczny. W pracach ciesielskich drewno świerkowe cieszy się dużym rozchwytywaniem. Górska odmiana świerka bywa mocniejsza od tego nizinnego i potrafi być używany do obiektów z drewna i do tworzenia stolarki budowlanej. (uprawnienia budowlane kontakt)
Drewno jodłowe bywa miękkie, jego solidność jest nienajlepsza, jest niemocno żywiczne i przez to wilgoć z łatwością je uszkadza. Też ma okółkowe rozmieszczenie gałęzi i posiada wiele sęków, które z łatwością wypadają.

Rodzaje drewna
Rodzaje drewna


Drewno jodłowe


To drewno posiada kolor głównie biały, ale z żółtymi nalotami. Tym co najbardziej wyróżnia to drewno jest to, że nie posiada zapachu żywicy czy blasku. Zwykle używa się go w budownictwie wraz z tym gorszym rodzajem drewna świerkowego. (uprawnienia budowlane 2021) Na budowie najmocniej przyda się drewno składowane w stanie powietrzno-suchym. Takie drewno posiada około 10 do 15% wilgoci. Przez to robi się mokre i nasiąknięte wodą, co sprawia, że jest masywne i o wiele mniej solidne. W niskich temperaturach, kiedy drewno zamarznie robi się delikatne i z łatwością kruszy się na parę kawałków w trakcie obróbki czy wstawiania gwoździ. Solidność drewna jest zależna od jego klasy i rodzaju, mankamentów, zdrowotności, wad i poziomu wilgoci. Przeszkody w rozkładzie włókien, przykładowo falistość włókna biegnące w skosie, znacznie zaniżają solidność drewna. Sęki niemocno umocowane, widniejące blisko granicy drewna tartego widocznie zaniżają solidność. Tego typu minusy zwykle widoczne są w drewnie jodłowym oraz świerkowym. Tarcica z takimi mankamentami nie będzie przydatna do obiektów z drewna, pomostów czy barier. (uprawnienia budowlane program)


Drewno budowlane


Drewno budowlane pozyskiwane jest ze ściętych drzew, głównie są to iglaste. Widocznie rzucający się w oczy pień drzewa aż do samego czubka, co wyróżnia spośród innych drzewa iglaste, jest potocznie zwany strzałą. Grubizna to pień, który nie ma mniej niż siedem centymetrów grubości i biegnie od karpiny do czubka. Element grubizny, od szyi korzeniowej aż do czubka korony to kłoda. Grubiznę rozdziela się dodatkowo na wierzchołkową oraz odziomkową. Najważniejszym elementem bywa ta odziomkowa. Konstrukcja pnia drewna wyróżnia się współśrodkowym usłojeniem dookoła elementu centralnego pnia czyli rdzenia. Słoje zwiększają się z latami. (akty prawne uprawnienia budowlane)


Zewnętrzna płaszczyzna pnia

Zewnętrzna płaszczyzna pnia bywa okryta korą oraz łykiem. Wśród łykiem a rdzeniem bywa drewno właściwe. Przekroje pni pewnych drzew mają jeden kolor, a niektórych wyróżniają się tym, że posiadają ciemny kolor blisko rdzenia, a jasny dokoła kory. Te ciemne elementy to twardziel, a jasne bicie. Biel jest odpowiedzialna za transport pokarmu jaki przydaje się do procesu wegetacji drzewa. Drewno twardzieli nie posiada żyjących komórek, nie ingeruje w procesie i bywa mocniejsze i solidniejsze niż biel. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Drewno sosnowe to niezmiernie porządne tworzywo budowlane, ma dużą solidność oraz sprężystość, jest miękkie i proste do obróbki.
Grubizną odpowiednio wyglądających sosen bywa małosęczna, co dodatkowo polepsza perspektywę tego drewna. Twardziel po obcięciu drewna staje się ciemnoczerwony, biel nadaj jest jasny i posiada kolor brudnej żółci. Nie ma wielkiej ilości sęków. Drewno sosnowe posiada dużą popularność w budownictwie drewnianym, lubi się z niego robić stolarkę budowlaną. Nie aż tak porządne rodzaje drewna sosnowego można z łatwością wykorzystać do prac ciesielskich. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.