fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych – co muszę wiedzieć?

Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych zawiera wszelkie potrzebne informacje o procesie uznawania kwalifikacji do nadania uprawnień budowlanych. Oznaczają one możliwość samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie. Ustalenia i decyzje, które odnajdziemy w tym dokumencie dotyczą wszystkich krajów należących do UE i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Ponadto przepisy te odnoszą się do Konfederacji Szwajcarskiej. Co jeszcze jest bez wątpienia godne uwagi? Uznawanie kwalifikacji zawodowych do uprawnień budowlanych odbywa się w Krajowej Radzie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Pomagać w tym obowiązku może skład orzekający tejże rady, powołując się na regulamin Krajowej Rady. (program na uprawnienia architektoniczne)

Kto może złożyć wniosek?

Odpowiedni wniosek o uznanie kwalifikacji może złożyć kandydat, który jest obywatelem jednego z wymienionych wyżej państw. Wnioskodawca jest nawet do tego zobligowany. Musiał on oczywiście zdobyć wcześniej właściwe kwalifikacje zawodowe, które odpowiadają pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych. Ponadto kwalifikacje muszą zgadzać się ze specjalnością budowlaną wybraną przez wnioskodawcę. Mówi o tym art. 14 ust. 1 pkt. 1-4 ustawy o prawie budowlanym. (programy do uprawnień architektonicznych) (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych – co po złożeniu wniosku?

Proces uznawania kwalifikacji zawodowych do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie rozpoczyna się dopiero po złożeniu wniosku. Tak jak już zostało wspomniane, postępowanie dotyczy obywateli państw należących do UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i Konfederacji Szwajcarskiej. Co w związku z tym? Osoby, które nabyły w wymienionych państwach swoje kwalifikacje zawodowe do pełnienia w sposób samodzielny funkcji technicznych, mogą je wypełniać także na terenie Polski. Określa to ustawa o prawie budowlanym. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com