fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Realizacja żelbetowych monolitycznych konstrukcji

Budowanie budynków w żelbetowej technologii jest związane z wieloma aspektami i technicznymi problemami, które należy rozwiązać. Aby tego dokonać trzeba posiadać odpowiednią widzę oraz doświadczenie. Konstrukcja w każdym budynku jest najważniejszym z elementów budowlanych obiektów. W ubiegłej dekadzie podczas zdawania egzaminów i uzyskiwania uprawnień budowlanych mile widziane było posiadanie w dwuletnim dorobku, minimum roku pracy związanej z budową konstrukcji. Jednak warto zaznaczyć, że każdy ma prawo znaleźć się w takiej sytuacji po raz pierwszy. Zazwyczaj młodzi inżynierowie zdobywają wiedzę od bardziej doświadczonych pracowników. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, że młodzi inżynierowie w związku z oszczędzaniem na wykwalifikowanej kadrze obejmują stanowisko kierownicze. Wykonując pracę, sprawują nadzór nad żelbetowymi konstrukcjami obiektów. W konsekwencji istnieje tu duży poziom ryzyka związanego z pojawianiem się błędów.(uprawnienia budowlane kontakt)

Realizacja żelbetowych monolitycznych konstrukcji
Realizacja żelbetowych monolitycznych konstrukcji

Realizacja żelbetowych konstrukcji

Poza otrzymaniem pozwolenia na budowę , kierownik budowy musi otrzymać również dziennik budowy, projekt budowlany, wykonawczy oraz projekt techniczny zgodny z Prawem Budowlanym. (uprawnienia budowlane 2022)Podczas wykonywania żelbetowej konstrukcji należy wykonać dokładną analizę projektu. Ma to na celu wyeliminowanie wszystkich ewentualnych błędów oraz zweryfikowanie szalunkowych i zbrojarskich rysunków. Kolejnym etapem jest dobranie optymalnego szalunkowego systemu. Można często dopatrzeć się tu błędów w postaci nieopracowania czasu na roszalowania, brak doprecyzowania warunków związanych z podparciem stropów wtórnych czy brak zawartości projektu związanego z deskowaniem. Dalsze prace polegają na wyborze lokalizacji żurawi, a w ostatecznym etapie należy wybrać odpowiedniego wykonawcę.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Błędy na etapie realizacji

Na etapie realizacji można wynaleźć wiele wykonawczych błędów. Błędy mogą być łagodne np. łagodne konstrukcyjne spękania, gdzie ich rozwartość nie budzi żadnych wątpliwości. Bardzo poważne błędy to np. pojawienie się różnić w poziomach, które są niezgodne z projektem, albo też nie mieszczą się one w przyjętych odchyleniach. Czasami zdarza się sytuacja, gdzie dojdzie do pomyłki kierunku albo zbrojeniowego układu.(uprawnienia budowlane program)

Prace żelbetowe

Prace żelbetowe często rozpoczynają się od układania warstwy chudego rodzaju betonu. Układanie tej warstwy często jest bagatelizowane sądząc, że jest to tylko podkład. Takie podejście jest nieprawidłowe. Niedokładne zweryfikowanie warstwy chudego betonu pod względem jakości może doprowadzić do sytuacji, gdzie nieodpowiednio się go zatrze, a jego powierzchnia będzie nierówna i pofalowana. Sama warstwa chudego betonu nie będzie posiadać wymaganego poziomu grubości. W dalszym etapie warstwa może pękać, co w konsekwencji może spowodować różnice w fundamentowych otulinach. Kolejnym z często popełnianych błędów jest brak pielęgnowania chudego betonu, w szczególności w letnim okresie. Temperatury są wtedy wysokie, co może spowodować, że warstwa betonu zacznie pękać. Nie należy pomijać etapu pielęgnacji betonu, ponieważ tylko wtedy możemy wpłynąć na jego odpowiednie właściwości i cechy.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com