fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Poprzecznice przęsłowe

Poprzecznice przęsłowe muszą zostać jak najbardziej nieruchome. Ilość ich musi być taka, by zapewnić wspólne odginanie się każdej belki pod obojętnie jaką masą, a co za tym idzie, żeby była jak najniższa, by nie komplikować deskowania, betonowania oraz uzbrojenia. (uprawnienia budowlane 2021) Masa poprzeczna musi być jak najniższa, być nie powiększała nadmiernie masy przęsła. (uprawnienia budowlane kontakt) Zazwyczaj odległości poprzeczne uzależniamy od rosłości belek centralnych, zakładając go zwykle równemu pięciu rosłością tych belek. Odległość taka jednak może być większa w belkach o większej szerokości. W przęsłach nieszerokich (do 10m), da się nie umieszczać belek poprzecznych. W przęsłach o szerokości 15 – 20m można umieścić jedynie jedną poprzecznicę przęsłową, w przęsłach o dużych szerokościach – dwie. Poprzecznicom zwykle nadajemy formę przepon o niedużej obszerności i jak najwyższej rosłości. Niższy brzeg układamy na poziomie wyższego brzegu i niższej półki belek centralnych. Takie rozmieszczenie upraszcza deskowanie i skrzyżowanie uzbrojenia poprzecznego z uzbrojeniem belek centralnych. Obszerność poprzeczną określamy na podstawie sił stycznych. Naciągnięcia styczne nie mogą być większe od naciągnięć dozwolonych na rozciąganie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przęsła
Przęsła

Masa przęseł

Dla pomniejszenia masy przęseł o szerokich szerokościach są używane czasem poprzecznice jako kratownice. Węzły takich kratownic bywają ułożone na skrzyżowaniach z belkami centralnymi. Punkty plusowe w polach kafla pomostu da się określić dzięki linii wpływu albo metodą zbliżoną poprzez rozmieszczenie masy ruchomej na prostokąty, a potem określenie punktów zginających w pasmach wzdłużnych i poprzecznych. Szerokości kafli warto obliczać wśród osi belek pomostu, o ile obszerności tych belek nie są większe od podwójnej obszerności kafla. Jak warunek ten nie będzie załatwiony, to brzegi kafla warto zakładać w odległościach równających się obszernościom kafla, obliczając od brzegu belek pomostu. (uprawnienia budowlane program)

Druty uzbrojenia

Jak druty uzbrojenia mają zostać zestawione na zakład, to w półce niższej warto na to założyć punkt, obliczając, iż w jednym przekroju będzie zestawiona do drutów uzbrojenia centralnego. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ilość ta zależy od długości drutów przywożonych na miejsce konstruowania. Na wsporach w niższej półce warto umieścić taką ilość drutów, by ochronić belkę przed za dużymi deformacjami. Zazwyczaj druty te zostawiamy w kątach niższej półki. Powyżej podpór wskazane bywa rozmieszczenia siatek poniżej uzbrojenia centralnego i przez to powiększenie chociaż trochę rosłości tych belek dla rozmieszczenia przycisków z łożysk na belki. Obszerność środnika na podporze powiększa się do rozpiętości półki niższej. Bywa to wymagane zarówno przez naciągnięcia styczne, pojawiające się na wsporze oraz na możliwość umieszczenia drutów centralnych poprzez zwykłe wygięcie ich. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Nadmiar betonu

Aby nie było za dużej ilości betonu, obszerność środników musi zostać zmienna wzdłuż szerokości. Dopasujemy ją do zmienności mocy stycznych. Na podporze, naciągnięcie styczne nie może być większe 1.8 naciągnięcia na rozciąganie. W IU szerokości naciągnięcie styczne nie może być większe od 1.5 naciągnięcia maksymalnego na wyciąganie, a to przez pełne pojawianie się sił statycznych i punktu zginającego. W połowie szerokości punkt zginający bywa duży, a siła styczna ma inny symbol. Naciągnięcie styczne nie może być większe od 1.2 naciągnięcia maksymalnego na wyciąganie. (program egzaminu na uprawnienia) Powiększenie środnika najlepiej jest zrobić pamiętając o symetrii co do powierzchni centralnej belki. Mury środników warto podłamywać jedynie na ich stężeniach, ponieważ załamywanie tych murów wśród stężni komplikuje deskowanie. Pamiętając o tych wytycznych warto kontrolować naciągnięcia w średnicach pośrednich. Warto będzie też pamiętać o wykresie, na jaki nakładamy obwiednię sił stycznych i skrajnych naciągnięć. Jeśli możemy warto unikać skosów, żeby nie komplikować deskowania. Warto natomiast w rogach wśród belek centralnych i poprzecznicami i wśród belek centralnych, poprzecznicami i kaflem używać skosów robionych poprzez nacięcie ostrych brzegów deskowania na rozpiętości 4x4cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com