fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przemysł w gospodarce socjalistycznej

Przemysł w gospodarce socjalistycznej to jeden z elementów miastotwórczych (uprawnienia budowlane 2021). Budownictwo przemysłowe jest tak samo ważne jest inne elementy zabudowy miejskiej. Charakterystycznymi zakładami gospodarki kapitalistycznej są małe i średnie zakłady przemysłowe. Są one po kolei likwidowane, żeby w ich miejscu mogły powstać jednolicie zaprojektowane zespoły i dzielnice przemysłowe. Dzięki temu zakłady przemysłowe mają coraz większy wpływ na:

– ukształtowanie przestrzenne miast i regionów,

– układ sieci komunikacyjnych,

– gospodarkę energetyczną.

Przemysł w gospodarce socjalistycznej
Przemysł w gospodarce socjalistycznej

Wielkość i charakter zakładu przemysłowego należy dopasować do otoczenia wokół. W przypadku krajobrazu otwartego architektura powinna pasować do naturalnego tła. W związku z tym plan generalny zakładu przemysłowego powinien być bezpośrednio związany z planem zagospodarowania przestrzennego miasta lub regionu. Zgodnie z myślą socjalistyczną, w której istnieje troska o drugiego człowieka, ważne jest, żeby zakłady przemysłowe, w których pracują ludzie i spędzają tam sporą część swojego życia, była w pełni przygotowana do spełniania wymagań bytowych, a także zadawalała poczucie estetyczne (testy 2021 uprawnienia).

Charakter architektury przemysłowej

Cechami charakterystycznymi architektury przemysłowej są:

– wielkie powierzchnie hal produkcyjnych,

– wysokie akcenty kominowe, masztów i silosów,

– poziome i skośne pomosty przenośników,

– estakady,

– przewody instalacji napowietrznych,

– nieobudowane urządzenia technologiczne.

Są to elementy, które pojawiają się w zakładzie i mają duży wpływ na ukształtowanie krajobrazu wokół.  Opracowując dane obiekty należy pogodzić skale wielkich hal produkcyjnych, które są dostosowane do dużych maszyn ze skalą człowieka, który pracuje w takim miejscu. Uda się to osiągnąć poprzez:

– zastosowanie detalu architektonicznego,

– właściwe rozwiązanie rytmiki,

– odpowiednie rysunki otworów okiennych i drzwiowych.

Z reguły jest tak, że drobny detal architektoniczny w przemyśle powinno się wykorzystywać ostrożnie (program egzamin uprawnienia 2021). Spowodowane to jest:

– dużymi wymiarami budynków,

– dalekimi perspektywami,

– tym, że każdy występ to dodatkowy zbiornik kurzu, na którym mogą powstać zacieki na skutek wilgoci.

Wpływ na charakter architektury przemysłowej mają również:

– wymagania konstrukcji,

– technologia procesów produkcyjnych,

– uprzemysłowienie wykonawstwa budowlanego i prefabrykacja.

Dzięki nim powstają bodźce do tego, żeby szukać nowych, ciekawych rozwiązań plastycznych, które opierają się na realistycznych zasadach współzależności konstrukcji, technologii i plastyki.

Specyfika zabudowy przemysłowej

Modularne projektowanie i prefabrykacja pozwalają na jednolitość kompozycyjną zakładu. Jest to możliwe do uzyskania nawet pomimo zróżnicowania budynków pod kątem wielkości oraz formy. Specyfikę zabudowy przemysłowej koniecznie trzeba wziąć pod uwagę na etapie tworzenia rozwiązania przestrzennego. Z reguły jest ta, że wymiary poziome i pionowe hal, które są przy jednej ulicy, są różne. Na zmianę skali zespołu fabrycznego mogą wpływać rozmiary poszczególnych elementów zakładu fabrycznego (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Często jest tak, że te budynki, które w normalnej perspektywie wyglądają na duże, to w zakładzie przemysłowym w otoczeniu hal są pozornie drobnymi elementami. Należy pamiętać o tym, że hala produkcyjna, która ma przeciętnie wysokość 10-12 m, odpowiada wysokości budynku mieszkalnego, który ma 3-4 kondygnacje. Na rozwiązanie planu generalnego wpływają:

– przesłanki technologiczne,

– przesłanki plastyczne,

– czynniki techniczne i ekonomiczne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com