fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działka rolna czy budowlana?

Działki rolne charakteryzują się między innymi o wiele korzystniejszą ceną niż działki budowlane. W głowach wielu ludzi powstaje więc pomysł, aby zakupić działkę rolną po to, aby później móc ubiegać się o przekształcenie działki na budowlaną. Niestety, byłoby to zbyt proste, aby było prawdziwe. Musimy koniecznie upewnić się, czy działkę na którą padło nasze zainteresowanie, można przekształcić, bowiem nie zawsze jest to możliwe. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Przekształcenie działki na budowlaną: zasady

Kluczowe jest więc pytanie: jaką działkę możemy przekształcić na budowlaną? Z pomocą przychodzi nam ustawa dotycząca ochrony gruntów rolnych i leśnych (artykuł 6 ustęp 1). W celach nierolniczych, a takim celem jest budowa domu, można przeznaczyć ziemię, która jest nieużytkiem bądź ma najniższą przydatność produkcyjną. Niestety, jeśli działkę rolną zakwalifikowano jako grunt o wysokiej przydatności produkcyjnej, zmiana jej charakteru nie będzie możliwa. Z tego też powodu jeszcze przed kupnem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób unikniemy niemiłych niespodzianek. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Proces przekształcania działki

Jeżeli interesuje nas przekształcenie działki na budowlaną poza miastem, proces naszych starań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest zmiana przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego właściwym dla danego miejsca. Jeśli takiego nie ma, wnioskuje się o wydanie warunków zabudowy. Następnym etapem jest wyłączenie ziemi z produkcji rolnej, co następuje przez zmianę miejscowego planu zagospodarowania. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ plan ten opisuje warunki zabudowy, warunki użytkowania terenów i wyznacza drogę ewakuacyjną.  Może też zawierać informacje o planowanych inwestycjach w okolicy. Wniosek o wyłączenie ziemi z produkcji rolnej składamy do właściwego starostwa. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Przekształcenie działki na budowlaną: zawartość wniosku

Zmiana planu zagospodarowania jest możliwa na wniosek petenta. Rzeczą oczywistą jest to, że wniosek musi zawierać odpowiednie uzasadnienie oczekiwanej zmiany. Dodatkowo w załącznikach musi się znaleźć wypis bądź wyrys z aktualnej mapy. W przypadku braku mapy należy złożyć do urzędu wniosek o określenie warunków zabudowy. Dokumenty składa się w urzędzie gminy lub miasta. Niestety przepisy nie podają maksymalnego terminu, w jakim możemy spodziewać się odpowiedzi. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com