fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co jest ważne w instalacji wentylacyjnej?

Przegląd i czyszczenie instalacji wentylacyjnych powinny odbywać się co jakiś czas. Mówią o tym przepisy prawa, a w szczególności Polska Norma z 2008 roku. Dodaje też ona, że wszystkie części składające się na instalacje wentylacyjne powinny być łatwo dostępne do czyszczenia. Dodatkowo wskazuje na istotę odporności elementów na postępujący proces korozji. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)

Przegląd i czyszczenie instalacji – dlaczego są tak ważne?

Zadaniem wentylacji jest zapewnienie pomieszczeniom odpowiedniej temperatury, wilgotności, prędkości powietrza a także właściwą akustykę. Jeśli chcemy, aby spełniała ona swoje zadanie, musimy przywiązać dużą wagę do terminowego przeglądu i czyszczenia instalacji. Wszelkie przewody wentylacyjne, które są giętkie, trzeba uzupełnić o sztywne elementy konstrukcyjne. Trzeba też zadbać o otwory rewizyjne. To właśnie przez nie serwisanci mają dostęp do czyszczenia poszczególnych elementów. Istotne jest także to, aby elementy obsługi były umieszczone w odstępach dziesięciometrowych. Śruby zakończone w ostry sposób mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa personelu, stąd warto dopilnować ich wyglądu. Czyszczenie instalacji powinno mieć miejsce co najmniej raz na dwa lata. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Na kim spoczywa odpowiedzialność za stan techniczny wentylacji?

Urządzenia wentylacyjne powinny być okresowe czyszczone jak i konserwowane. Obowiązek wymiany, czyszczenia jak i dbania o stan techniczny instalacji wentylacyjnych spoczywa na spółdzielniach. Warto też wiedzieć, że każda modyfikacja w systemie wymaga zgody właściciela budynku, a samej zgody nie można udzielić na wyrost. Wszystkie te obostrzenia mają na celu ludzkie bezpieczeństwo. Dzięki dbałości o przegląd i czyszczenie instalacji unika się nawarstwiania problemów, a te dwa procesy są wtedy szybsze i precyzyjne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, mamy do swojej dyspozycji wielu fachowców, których można poprosić o radę. Więcej, na rynku istnieje wiele specjalistycznych firm, które przeprowadzają czyszczenie wentylacji zgodnie z zasadami prawa krajowego. (programy do uprawnień budowlanych) (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com