fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyka zawodowa – kto ocenia jej przebieg?

Praktyka zawodowa to niezbędne doświadczenie, które obligatoryjnie musi nabyć osoba starająca się o uprawnienia budowlane. Kontrowersyjna może być jednak rozbieżność pomiędzy oceną ich przebiegu. Jak powszechnie wiadomo, komisje kwalifikacyjne dzielą się na okręgi. Okręg bierze pod swoje skrzydła ściśle określony region, na którym ocenia przebieg praktyk budowlanych. Dlatego też nasuwa się wątpliwość równego podejścia do sprawy. Wszak przepisy Prawa Budowlanego oraz inne ustawy i normy regulujące niuanse z zakresu branży budowlanej, mogą być inaczej interpretowane.

Dlaczego odbycie praktyk budowlanych jest tak ważne?

Droga do zdobycia uprawnień budowlanych z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Pierwszym krokiem, aby w ogóle myśleć o rozwoju kariery w branży budowlanej, jest zdobycie wykształcenia wyższego. Kierunek wybrany przez przyszłego pracownika branży budowlanej nie jest bez znaczenia. Najlepiej, aby były to studia kierunkowe budowlane. (program uprawnienia budowlane na komputer)

Ścieżka naukowa nie jest tu jednak najważniejsza z tego względu, że w okresie studiów, student posiądzie jedynie wiedzę teoretyczną. Nie jest to oczywiście wiedza wystarczająca. Tak naprawdę o wiele większe znaczenie ma wiedza praktyczna. I w tym właśnie miejscu należy poruszyć kwestię praktyk budowlanych.

Dzięki praktykom zawodowym, osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane, zdobędzie niezbędne doświadczenie do przyszłego pełnienia ważnych funkcji na placu budowy. W trakcie trwania praktyk, praktykant będzie mógł na własnej skórze doświadczyć problematyki i metodyki postępowania na każdym etapie budowy obiektu. Samodzielne pełnienie funkcji technicznych na budowie pozwoli na zapoznanie się z przyszłym zawodem. (uprawnienia budowlane 2020)

 

Kto sprawuje pieczę nad pomyślnym przebiegiem praktyk budowlanych?

Oczywistym jest jednak fakt, że samodzielne sprawowanie funkcji technicznych nie jest jednoznaczne z samodzielnym prowadzeniem budowy. Nad praktykantem czuwa czujne oko kierownika budowy lub kierownika robót budowlanych. (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)

Osoba uprawniona do prowadzenia praktyki zawodowych ma za zadanie kontrolować czuwać nad zdobywaniem wiedzy przez praktykanta. To w jej gestii leży obiektywna ocena kompetencji i doświadczenia zdobytego przez osobę ubiegającą się o uprawnienia budowlane. (testy uprawnienia 2020)

Kierownik praktyk budowlanych to niezwykle ważna funkcja. Przygotowanie przyszłego kandydata do egzaminu na uprawnienia budowlane jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia przygotowania odpowiednich dokumentów, potrzebnych do oceny praktyk zawodowych przez komisję kwalifikacyjną. W skład owych dokumentów wchodzi oświadczenie o odbyciu praktyk oraz zestawienie wykonanych przez praktykanta zadań. ( program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com