fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadanie dla architekta oraz inżyniera budownictwa

Istotnie, jeżeli chodzi o projektowanie, to prawie zawsze odbywa się ono przy udziale powyższych fachowców. Oczywiście muszą oni posiadać prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Oznacza to zatem posiadanie uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności (nauka do uprawnień budowlanych). Obaj specjaliści odpowiadają za to, aby obiekty powstawały zgodnie z obowiązującym prawem oraz wiedzą techniczną. I tak w Polsce przyjęło się, że architekt oraz projektant muszą współpracować przy powstawaniu obiektów budowlanych.

zadanie dla architekta oraz inżyniera budownictwa

Projektant konstrukcji budynku

Ważnym aspektem jest to, że projektant budynku współpracuje z inżynierem projektantem. Udział projektanta konstrukcji jest konieczny, jeżeli warunki geotechniczne posadowienia obiektu wymagają odpowiedniej lokalizacji obiektu oraz sposobu zagospodarowania działki. Wraz z projektantem inżynierem opracowują projekty zagospodarowania. I tak w gestii architekta leży odpowiadanie za kwestie związane z zakresem budynku. Z kolei inżynier zajmuje się projektowaniem muru oporowego, który jest niezbędny do zagospodarowania działki. Z pewnością warto również wspomnieć o roli projektanta instalacji (program uprawnienia budowlane). Otóż jest od odpowiedzialny za zaprojektowanie instalacji, przydomowej oczyszczalni ścieków czy oświetlenia.

Czynności związane z projektowaniem

Godnym uwagi jest fakt, że wiele czynności związanych z projektowaniem może wykonywać nie tylko architekt, ale też inżynier budownictwa. Istotnie, potwierdzają to uregulowania związane ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Okazuje się bowiem, że zakres opracowania każdego z ww. specjalistów jest umowny (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). W związku z tym wykonywaniem charakterystyki energetycznej może zajmować się projektant posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, kostrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej.

Koncepcje architektoniczne

Jeżeli chodzi o przygotowywanie powyższych koncepcji, to uprawnienia nie są wymagane i może wykonać je osoba, która ich nie posiada. Istotnie, twórca danej koncepcji architektonicznej jest określany pomysłodawcą lub architektem. Jednak ma to zupełnie inne znaczenie niż w przypadku specjalisty z uprawnieniami budowlanymi (program egzamin uprawnienia 2019). Otóż wpływ na wynik ostateczny koncepcji mają architekt oraz inżynier budownictwa, a wówczas mówi się o dziele architektoniczno-budowlanym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com