fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Produkowanie płytowych rodzajów elementów

Bardzo znaną metodą i uniwersalną w wielu krajach jest produkcja płytowych elementów przy zastosowaniu poziomych form. Produkcja płytowych elementów w formach rozbieralnych, pojedynczych stałych, nieruchomych bądź ruchomych może odbywać się przy wykorzystanie poziomego położenia. W takim wypadku zastosowanie znajdą także mało zmechanizowane bądź niezmechanizowane technologiczne procesy, oraz zautomatyzowane bądź wysoko zmechanizowane (nauka do uprawnień budowlanych).

Produkowanie płytowych rodzajów elementów
Produkowanie płytowych rodzajów elementów

Najczęściej wykorzystywane produkcyjne metody

Do najczęściej wykorzystywanych metod produkcyjnych można zaliczyć produkcję danych elementów w zmechanizowanych ruchomych formach, w ruchomych częściowo zmechanizowanych oraz produkowanie elementów na roboczych stałych stanowiskach. Zastosowanie tu mają stałe formy, stałe rodzaje matryc i stendy. Można zastosować także inne rodzaje metod, takie jak np. wysoko zmechanizowana produkcja w matrycach albo we formach. Posiadają one podobne technologiczne procesy, które to stosuje się podczas produkowania innych żebrowych płytowych elementów bądź też otworowych (testy 2021 uprawnienia). Jedną z przeszkód, jaka przeszkadza w rozwijaniu się produkcyjnej metody w poziomych formach dla produkcji elementów wielkopłytowych jest trudność uzyskania powierzchni gładkiej i płaskiej oraz trudność utrzymania tolerancji odnośnie grubości płyt.W niektórych metodach takie trudności zostały zlikwidowane.

Metoda stanowiskowa podczas produkcji ma duże zastosowanie wtedy, gdy mamy do czynienia z wieloma typami asortymentu. Występuje na nie niski poziom zapotrzebowania, dlatego też nie można zaprojektować takiej wytwórni, która wykazywałaby wysoki poziom zmechanizowania.

Do czego wykorzystuje się produkcję w poziomych formach?

Korzystając z produkcji w poziomych formach może ona bardzo dobrze nadać się do produkcji płyt o pełnym i wielowarstwowym charakterze oraz do wielowarstwowych kanałowych płyt. W poziomych formach produkuje się przede wszystkim wielowarstwowe płytowe elementy. Z tego względu formy uchylne stanowią tu pewien rodzaj odmiany poziomych form. Chcąc zagęścić elementy znajdujące się w poziomych formach stosuje się do tego celu wszystkie urządzenia wibracyjne. Można wykorzystać tu pogrążalne wibratory, przyczepne, powierzchniowe oraz wibracyjne stoły. Ten ostatni cieszy się największym zastosowaniem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Poziome położenie form

Produkcja płytowych elementów w matrycach, w formach, żebrowe płyty, w bateryjnych formach albo w stosach produkuje odbywa się w poziomym położeniu. Taki rodzaj produkcji znajduje zastosowanie nie tylko przy pełnych płytowych czy blokowych elementach. Można wykonać z nich również żebrowe płyty i otworowe rodzaje płytowych elementów (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Produkcja sprawdzi się też dobrze przy innych prefabrykatach. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie prętowe prefabrykaty wytwarza się przy użyciu poziomych form. Mogą być one też bateryjne albo pojedyncze.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com