fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces produkcji żeberkowych oraz żebrowych płyt

Płyty żeberkowe i żebrowe nazywa się też panwiami oraz płytami panwiowymi. Ich proces produkcji może przebiegać stosując różne metody. Zastosowanie znajdują tu zarówno starsze z metod, które cechują się niskim poziomem zmechanizowania czynności, jak i nowe metody o wysokim stopniu mechanizacji, a czasami także automatyzacji technologicznych procesów (uprawnienia budowlane 2021).

Proces produkcji żebrowych płyt

Zastosowanie do produkcji żebrowych płyt betonowych matryc

Stosowane do produkcji żebrowych płyt matryce betonowe nadają się do małoseryjnej produkcji (program na uprawnienia budowlane). Do wielkoseryjnej wykorzystuje się metalowe rodzaje matryc. W poligonowej wytwórni tworzy się do 200 elementów w betonowej matrycy a w przyobiektowej wytwórni +/- 40 elementów. Mając do czynienia z metalową matrycą wykonuje się tu od kilkaset do nawet kilku tysięcy prefabrykatów. Betonowe matryce są trudne w wykonaniu ze względu na dużą dokładność, jaką trzeba stosować podczas ich tworzenia. Stalowe matryce są za to bardzo kosztownymi rozwiązaniami. Produkowanie żebrowych płyt w formach ma miejsce, kiedy element ułożony jest żebrami ku górze. Na proces produkcji składają się dwie fazy. Pierwsza z nich to układanie oraz zagęszczanie betonu we formie. Ma ona płaskie dno i jest metalowa. Na jej dnie układa się wcześniej zbrojeniowe siatki. Druga faza to układanie oraz zagęszczanie betonu żeber.

Zalety stosowania matryc betonowych i stalowych

Matryce porównując do rozbieralnych form mają swoje zalety (program egzamin uprawnienia 2021). Ma tu miejsce większa dokładność przy prefabrykatach oraz większa oszczędność podczas roboczych prac. Betonowe rodzaje matryc mają duży poziom dokładności podczas ich wykonania. Ma to związek z tym, że taka matryca nie ulega odkształceniom podczas jej formowania a samo zdejmowanie z matrycy prefabrykatów nie powoduje, że przesuwają się one w związku z tym, że są ciężkie. Stalowe matryce wytwarza się natomiast z blach, które są sztywne i grube. Zastosowanie znajduje tu też lana stal, która stanowi rozbieralny element.

Czym są matryce i gdzie znajdują zastosowanie?

W matrycach albo we formach wykonuje się płyty (uprawnienia budowlane – egzamin). Matryca jest to stała forma, która stanowi element nierozbieralny. Wykonuje się ją przy użyciu stali, gipsu albo betonu. Betonowe matryce mają duże zastosowanie przy produkcji dachowych płyt żebrowych. Wykorzystuje się je też do ściennych i stropowych płyt. Stalowe rodzaje matryc wykorzystywane są przede wszystkim w nowoczesnych produkcyjnych metodach, takie jak agregatowe czy taśmowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com