fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praktyka zawodowa – rozliczanie czasu pracy

Oczywiście długość praktyki, która jest potrzebna do zdobycia uprawnień budowlanych określają przepisy. Natomiast sam sposób jej rozliczania budzi wiele wątpliwości (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Jest to związane z różnymi formami zatrudnienia. Ważnym aspektem jest również to, że Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne różnie podchodzą do interpretacji przepisów, co powoduje,  że znacznie się między sobą różnią. Oczywiści, aby uniknąć niepotrzebnym problemów warto zapoznać się z zasadami, które same w sobie są dość podobne. Warto także pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości można zwrócić się z zapytaniem  do właściwej miejscowo Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Istotnie to od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zależy zaliczenie praktyki zawodowej.

Praktyka zawodowa – rozliczanie czasu pracy

Praktyka rozliczana w tygodniach

Godnym uwagi jest fakt,  że bez względu na formę praktyki zawodowej – zawsze rozlicza się ją w tygodniach. Liczbę tygodni należy umieścić w specjalnej kolumnie w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej. Oczywiście tydzień składa się z 5 dni pracy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Jednakże nie wymaga się pracowania od poniedziałku do piątku. Takie kwestie zależą od obowiązującego systemu pracy oraz umowy z pracodawcą.

Dzień pracy wynosi 8 godzin

Istotnie najlepszym rozwiązaniem jest posługiwanie si ę normą czasu pracy określoną w artykule 129 Kodeksu Pracy, gdzie dzień pracy trwa 8 godzin. Niemniej jednak aktualnie nawet jedna przepracowana godzina może być uznana za cały dzień praktyki (programy do uprawnień budowlanych). Jest to uzależnione od danej izby. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że poszczególne komisje mogą to inaczej interpretować. Dlatego też dobrze jest trzymać się 8 godzinnego dnia pracy. Wynika to również z faktu, iż Państwowa Izba Inżynierów Budownictwa nie ma oficjalnego stanowiska w tej kwestii.

Ile tygodni w roku musi przepracować praktykant?

Ważnym aspektem jest to, iż w ciągu jednego roku praktyki konieczne jest przepracowanie 52 tygodni. Niestety, jeżeli w danym tygodniu praktyki wypadnie mniej niż 5 dni pracujących, wówczas nie zalicza się danego tygodnia, jako przepracowanego. W związku tym długie weekendy oraz przerwy świąteczne automatycznie wydłużają czas trwania praktyki zawodowej. Warto jednak pamiętać, że końcowa interpretacja w tej kwestii zależy od Komisji Kwalifikacyjnej (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Takie informacje można sprawdzić na stronie internetowej swojej izby. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com