fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praca malarza

Podstawowe zadania malarza budowlanego to wykonywanie prac malarskich w pomieszczeniach budynków mieszkalnych, biurowych i magazynowych a także w budynkach produkcyjnych (hale fabryczne, magazyny itp.).Wykonuje on także prace związane z malowaniem elewacji budynków, konstrukcji budowlanych, dachów, elementów metalowych i drewnianych, związanych z budynkami (balustrady schodowe, balkonowe, ościeżnice, stolarka okienna i drzwiowa), elementy małej architektury związanej z budynkami. Zakres prac uzależniony jest przeważnie od firmy zatrudniającej malarzy budowlanych, jej specjalizacji a przede wszystkim od rodzaju napływających zleceń.

Praca malarza budowlanego ma charakter produkcyjny (w przypadku nowo budowanych obiektów) lub usługowy(w przypadku remontowanych budowli). Podstawowe czynności to: wykonywanie wypraw gipsowych, szpachlowań, wymalowań sufitów i ścian, wymalowań zewnętrznych elewacji, przyrządzanie i mieszanie farb i zapraw malarskich, reperacje powłok malarskich i podłoża. Do wykonywania czynności malarz budowlany posługuje się takimi urządzeniami jak: drabiny, podesty, rusztowania, mieszalniki i mieszarki farb i zapraw, agregaty malarskie, sprężarki i pistolety natryskowe.

Cechy malarza

Główne cechy pracy w tym zawodzie to: średnie obciążenie fizyczne, pozycja często wymuszona, praca na wysokości, kontakt z chemicznymi substancjami lotnymi, rozpuszczalnikami i wodą. Praca często odbywa się w środowiskach zapylonych – związane jest to z przygotowaniem podłoża pod malowanie, szlifowaniem i remontowaniem powłok. Pracownik wykonuje czynności samodzielnie na wyznaczonym przez przełożonych odcinku harmonogramu oraz projektu przygotowanego przez architekta wnętrz. Malarz budowlany współpracuje z innymi pracownikami, pomaga przy budowaniu rusztowań, w zaopatrzeniu w materiały malarskie. W małych firmach o charakterze usługowym zajmuje się także naklejaniem tapet lub wykonywaniem tapet natryskowych. Często wykonuje inne prace zlecone przez przełożonych, zwłaszcza w czasie kiedy nie można wykonywać prac malarskich (ze względów technologicznych, bądź atmosferycznych).

 

Podziel się:

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com