fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gdzie pracuje inspektor bhp

Inspektor bezpieczeństwa i higieny praca wykonuje swe obowiązki w wielu miejscach. Są to miejsca pracy, a więc hale, warsztaty, magazyny. Ale również mogą to być biura. W ostateczności inspektor taki musi zejść nawet pod ziemię do kopalni górniczych. Praca jest więc bardzo zróżnicowana.

Praca ta z reguły nie pociąga za sobą możliwości narażenia zdrowia na szkodliwe czynniki. Nie wiąże się też z żadnymi chorobami zawodowymi. Praca taka ma charakter raczej indywidualny. Rzadko zdarza się aby inspektorzy pracowali w grupach.Jednak inspektor ma stale kontakt z ludźmi, przekazując im swoją wiedzę. Kontakt pośredni występuje wówczas, gdy inspektor obserwuje ludzi podczas wykonywania ich pracy.

Samodzielność rośnie wraz ze wspinaniem się po szczeblach kariery zawodowej. Rozwój ma następujące poziomy:

  • inspektor,
  • starszy inspektor,
  • specjalista
  • główny specjalista.

 

Organizacja pracy

Praca technika bhp to zazwyczaj ośmiogodzinny cykl pracy.  W nagłych przypadkach technik bhp musi jednak dojechać na miejsce. Ten nagły przypadek to np. wypadek jakiegoś pracownika przy pracy. Wówczas pracownik bhp musi przyjechać nawet w niedzielę i w święta. W niektórych zakładach pracy technik bhp pracuje w jednozmianowym systemie pracy, w innym zaś w dwu- lub trzyzmianowych.

Technik bhp jest zazwyczaj pracownikiem samodzielnym. Jednak to w dużej mierze zależy od danego zakładu pracy. Małe firmy zazwyczaj zatrudniają jedną osobę na stanowisko związane z nadzorowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy. W większych firmach o bezpieczeństwo pracy dba cały zespół z kierownikiem działu na czele.

 

Wymagania

Praca technika bezpieczeństwa i techniki pracy jest często ciężką pracą. Osoba taka musi często umieć przekonać do swoich racji. Pracodawcy często bowiem szukają oszczędności nie stosując środków bezpieczeństwa. Technik bhp musi więc dobrze argumentować swoje racje.

Kolejną cechą jest spostrzegawczość. W przypadku wypadku technik bhp musi ocenić przyczyny wypadku i ocenić  okolicznościami wypadku, które nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Dobra pamięć pomoże również dokonać trafnej oceny.

Technik bhp to również praca papierkowa. Osoba na tym stanowisku musi opracowywać dużą ilość dokumentów. Dba o to by wszystko było wykonywane zgodnie z przepisami. Wystawia wiele protokołów, pozwoleń. Prowadzi często korespondencję z jednostkami stojącymi wyżej.

Odpowiedzialność

Co prawda technik bhp nie ponosi żadnej odpowiedzialności za stan środków zabezpieczających dostępnych w danym zakładzie pracy. Odpowiedzialność ponosi wyłącznie pracodawca/ właściciel Jednak mimo to osoba taka musi zdawać sobie sprawę że wykrycie nieprawidłowości może rzutować na jego dobre imię i dalszą karierę w danym zakładzie.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com