fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Powierzchniowe rysy na przemysłowych podłogach wykonanych z betonu

Powierzchniowe rysy nie są zagrożeniem dla trwałości posadzki. Jeżeli jednak będzie ona narażona dodatkowo na niekorzystne czynniki, rysy mogą postępować, co prowadzić może w ostateczności do awarii posadzki. Najczęściej wykorzystywanym konstrukcyjnym materiałem do przemysłowych podłóg jest beton. Beton powstaje z mieszaniny cementu, drobnego i grubego kruszywa oraz z dodatków i domieszek. Swoje właściwości uzyskuje w związku z zachodzącą hydratacją cementu. To powoduje, że wytrzymałość betonu z czasem wzrasta. Wadą betonu jest jednak to, że posada on niski poziom odporności związanej z rozciąganiem. Wynosi on ok. 10% wytrzymałości związanej ze ściskaniem. Beton w związku z ty wykazuje się wrażliwością na oddziaływania, które powodują powstawanie rozciągających sił, i to zarówno w młodym betonie, jak i w już stwardniałym. W konsekwencji takiej sytuacji powstają rysy.(uprawnienia budowlane kontakt)

Powierzchniowe rysy na przemysłowych podłogach wykonanych z betonu
Powierzchniowe rysy na przemysłowych podłogach wykonanych z betonu

Rodzaje rys na przemysłowych podłogach

Najczęstszymi rysami są rysy skrośne oraz powierzchniowe. Inne typy rys pojawiają się przeważnie w szczególnych przypadkach. (uprawnienia budowlane 2022) Włoskowate powierzchniowe rysy na podłodze tworzą się w związku z szybkim ochładzaniem podłogi i podczas szybkiego nawierzchniowego wysychania, które następuje w początkowym czasie po wbudowaniu betonowej powierzchni. Przyczyną powstawania takich rys mogą być wiatry oraz przeciągi. Swoim wyglądem rysy przypominają potłuczone szkło albo pajęczyny. (uprawnienia budowlane program)

Wrażliwymi betonami, które mogą prowadzić do powstawania tego rodzaju rys są betony posiadające dużą ilość drobnych cząsteczek kruszyw oraz dodatków 0/0, 125 mm, kształtujące się na poziomie wyższym niż 400 kg/m³. Tego rodzaju rysy są często płytkie i wąskie. Szerokość nie przekracza poziomu 0,1 mm, a głębokość kształtuje się w przedziale 1 – 3 mm. Ciężko dostrzec takie rysy na suchej płycie, jednak po jej zmoczeniu i lekkim przeschnięciu stają się widoczne. Włoskowate rysy chociaż nie wpływają dobrze na estetykę posadzki, to nie stanowią dla niej zagrożenia związanego z trwałością oraz ze sposobem korzystania z niej.

Siatkowe rysy na powierzchni podłogi

Rysy siatkowe przypominają wyglądem splecenia siatek. Powstają one w związku ze zbyt szybkim wysychaniem podłogi. Betony posiadające dużą ilość wody ponad 180 kg/m³ są bardzo wrażliwe na powstawanie rys siatkowych. Ich szerokość nie wynosi więcej niż 0,15 do 0,20 mm, a głębokość ma kilka milimetrów. Na początku pojawienia się rys podłogi nie są zagrożone. Jednak wraz z upływem czasu oraz w związku z oddziaływaniem dodatkowych czynników, rysy mogą poszerzyć się i pogłębić, co spowoduje uszkodzenia w nośnej płycie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ciepło hydratacji

Na ciepło hydratacji wpływ ma zastosowana ilość oraz typ cementu znajdującego się w betonie. Rozłożona w czasie temperatura jest uzależniona od miejsca nawierzchni oraz od meteorologicznych warunków podczas których przebiegają prace związane z betonowaniem czy pielęgnacją. Jeżeli otoczeniowa temperatura jest niższa niż temperatura betonowej podłogowej płyty, to zewnętrzna powierzchnia ulega szybszemu ochłodzeniu, niż wewnętrzne jej warstwy.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com