fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pomieszczenia personelu

Konsumenci oraz interesanci nie powinni mieć możliwości wejścia do części produkcyjnej (program na uprawnienia budowlane). W związku z tym pomieszczenia biurowe powinny znajdować się:

– od strony sali konsumpcyjnej,

– przy wejściu gospodarczym przed częścią produkcyjną obok części składowej.

Pomieszczenie, w którym przebywa personel powinien być umiejscowiony na parterze. Istnieje też możliwość, żeby umieścić je w suterenie. Filtrem, który chroni część produkcyjną przed zakażeniem ze strony przybywającego do pracy personelu jest zespół sanitarny personelu oraz szatnia. Z tego też powodu zespół ten powinien znajdować się przy wejściu gospodarczym. W pomieszczeniach personelu pracownicy powinny odpoczywać oraz spożywać posiłki. W przypadku mniejszych stołówek w jednym pomieszczeniu może być i szatnia, i pokój pracowników.

Pomieszczenia personelu
Pomieszczenia personelu

Zakłada się, że w dużych stołówkach, które obsługują ponad 1000 osób, 1 pracownik przypada na 50 konsumentów.

Ustęp i natryski w stołówkach

W sytuacji, kiedy w stołówce pracuje do 20 pracowników, to powinien być wspólny ustęp dla kobiet i mężczyzn. Szatnie również mogą być wspólne. Jedynym warunkiem jest to, żeby w szatni były 1-2 kabiny, w który można się przebrać.

Natrysk, jeżeli będzie używany przez kobiety i mężczyzn, powinien być w osobnym pomieszczeniu. Wtedy należy też zaprojektować rozbieralnię obok natrysku.

Pracownicy powinny przechowywać osobno odzież ochronną oraz odzież osobistą. Do tego celu służą zamykane szafki.

Ogólne wytyczne budowlane i instalacyjne

Stołówka powinna posiadać dwa wejścia:

a) dla konsumentów,

b) gospodarcze dla pracowników i dostawy towarów:

– powinno być od strony zaplecza stołówki,

– powinno mieć dogodny podjazd dla samochodów ciężarowych.

Odległość między oknami/drzwiami stołówki a ustępami podwórzowymi czy śmietnikami powinna wynosić minimum 25 m (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Część produkcyjna nie może być sytuowana od strony południowej. Od strony północnej powinny się znajdować: kuchnia, przygotowalnia, zmywalnia i chłodnia. Z kolei sale konsumpcyjne mogą się znajdować od innych stron świata.

Pomieszczenia stołówki, zwłaszcza te, które znajdują się w części produkcyjnej oraz składowej, należy rozwiązać w kolejności cyklu produkcyjnego. Na jednym poziomie należy usytuować kuchnię oraz salę konsumpcyjną. Z kolei część składowa stołówki powinna się znajdować w piwnicy. Istnieje możliwość, że pomieszczenia produkcyjne, składowe i konsumpcyjne będą znajdować się na różnych piętrach. Należy je wówczas połączyć między sobą klatką schodową i dźwigiem towarowym.

Przewóz opału do kuchni powinien odbywać się przez odrębny dźwig. W suterenie można umieścić pomieszczenia, w których przebywają stale pracownicy. Możliwe to jest w momencie, kiedy podłoga pomieszczeń jest o 1 m wyżej niż poziom wód gruntowych. Dodatkowo okna powinny być nad poziomem terenu. Magazyny nie mogą być przechodnie (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Szerokość przejść

Pomiędzy dwoma frontami urządzeń produkcyjnych powinna być szerokość nie mniejsza niż 130 cm. Korytarze w części produkcyjnej i składowej nie mogą być węższe niż 1,5 m. Z kolei szerokość drzwi traktów komunikacji towarowej nie może być mniejsza niż 120 cm. Szerokość wejść do sali konsumpcyjnej powinna wynosić ok. 1,2 m na każde 100 miejsc na sali.

Ilość haków w szatni powinna wynosić 110% ilości miejsc na sali. Jedno miejsce w szatni powinno mieć powierzchnię nie mniejszą niż 0,16 m2. Dozwolone jest, żeby umieścić wolnostojące wieszaki na sali konsumpcyjnej w momencie, kiedy na 1 miejsce na sali przyjmuje się dodatkowo 0,1 m2. Wówczas zastępuje się wieszakami szatnię z obsługą. Najczęściej spotykane to jest w mniejszych stołówkach.

Pomieszczenia sanitarne dla konsumentów powinny być osobne dla kobiet i osobne dla mężczyzn. Przyjmuje się, że 1 miska ustępowa wystarczy na 60 miejsc na Sali. W przypadku ustępów męskich na każdą miskę ustępową przewiduje się jeden pisuar (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com