Pokrycie dachowe materiałami rolowymi
Wszelkie roboty mające na celu pokrycie materiałami rolowymi, do których oprócz papy możemy zaliczyć także folie wykonane z sztucznych tworzyw, wykonuje się, gdy na dworze jest sucho (egzamin na uprawnienia budowlane). Temperatura nie powinna być niższa niż 5°C. Ważne jest także, aby podłoże było suche i czyste. Jeżeli temperatura wacha się między -5°C a 5°C roboty budowlane są niewskazane ale dopuszczalne. Stosując materiały rolowe w takich warunkach należy przed położeniem ich doprowadzić, do temperatury około 10°C. Materiały, które będą spełniać funkcję uszczelniającą i zostaną klejone na gorąco, należy ogrzać do temperatury minimum 90°C. Stosując pokrycie lepikami, nie można mieć mokrego i zamarzniętego podłoża. Deszcz w tym przypadku jest wykluczony.
Pokrycia dachowe papą
Pokrycia papą wykazują dużą szczelność dlatego należy w porę zadbać o wentylację na poddaszu. Wentylacja może przybrać postać małych okienek wystających z powierzchni dachu (program uprawnienia budowlane). Takie okienka nazywamy dymnikami. Wszystkie połączenia papy z blachą powinny zostać przyklejone za pomocą lepika. Stosując papę smołową wykorzystuje się lepiki smołowe stosowane na gorąco. Do papy asfaltowej zastosowanie znajdują lepiki asfaltowe na gorąco, a w przypadku lepika z rozpuszczalnikiem stosujemy je na zimno.
Jak pogoda wpływa na montaż pokryć dachowych?
Jeżeli kleimy materiały rolowe na mokrej powierzchni, przy opadach deszczu, pomiędzy folią a lepikiem powstaje wodna warstwa. W związku z tym folia będzie odstawać i pojawią się pęcherze. Dodatkowo klejąc lepiki w zimną aurę, zużywamy ich znacznie więcej. Roboty budowlane dotyczące pokryć powinny zostać wykonane dopiero, gdy na dachu zakończą się wszelkie roboty murarskie blacharskie, ciesielskie i tynkowe. Robotnicy, którzy pracują na dachu powinni mieć odpowiednie gumowe obuwie, albo swoje owinąć dokładnie materiałem. Wszystko po to, by nie uszkodzić pokrytej nawierzchni. Pokrycie papą jest tanie oraz szczelne. Wszystko zależy od gatunku zastosowanej papy, podkładu (program egzamin uprawnienia 2021). Ważna jest także jakość wykonania oraz konserwacja. Dobre pokrycia papą, o dobrej jakości i podkładzie, które są konserwowane systematycznie przetrwają nawet 30 i więcej lat. Do wad pokrycia papowego można zaliczyć jego wygląd, który jest nieestetyczny, Na pokrycia dachowe stosuje się papę asfaltową bądź smołową. Podkładem mogą być deskowania, pilśniowe płyty lub gładź betonowa.
Wady płaskich dachów
Jeżeli dach jest zbyt płaski, woda zatrzymuje się na poszczególnych jego elementach i nie spływa poprawnie. W związku z tym spadek w pokryciach dachowych na deskowaniu powinien wynosić minimum 0,05. Jeżeli dach ma spadek poniżej 0,01 należy zastosować odpowiednio grube deski na podkład – około 32 mm. Można zastosować również deski na wypust i wpust (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).