fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie dachowe dranicami

Dachowe pokrycia dranicami wykonuje się warstwowo. Każdy poprzeczny przekrój ma od 3 do 5 rzędów warstw. Pokrycie dranicami jest dużo bardziej szczelne, niż pokrycie deskowe. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku dranic mamy kilka warstw (egzamin na uprawnienia budowlane). Takie pokrycie mniej się odkształca i paczy dlatego, że jest dużo cieńsze od desek. Zastosowanie pokrycia dachowego dranicami można zauważyć w rejonach górskich. Trwałość takiego rodzaju dachu wynosi od 10 do 15 lat.

Pokrycie dachowe dranicami

Podwójne pokrycia dachowe

Tego rodzaju pokrycia miały dawniej zastosowanie w wiejskim budownictwie (testy uprawnienia budowlane). Aby zabezpieczyć dach przed zaciekami, gonty znajdujące się w połaci dachowej są pochyłe prostopadle do okapu. Przed przybiciem gonty należy odpowiednio zmoczyć. W ten sposób unikniemy pęknięć, które powstały by podczas pierwszych opadów deszczu. Gonty są przybijane do łat za pomocą gontali. Gontale to rodzaj cynkowanych gwoździ.

Kosze przy gontowych dachach

Kosze gontowych dachów wykonuje się z blachy. Dawniej gontowe dachy wykonywane były z modrzewia. Obecnie taki dach wykonuje się z sosny lub osiki (program egzamin uprawnienia 2021). Wymiary dotyczące gontów wahają się i wynoszą odpowiednio minimum 5×20 cm do 12×90 cm. Im wielkość gontów jest mniejsza, tym większe występuje zagrożenie pożarowe. Lekkie gonty, które ulegną zapaleniu, łatwo zostaną przeniesione dalej przez ewentualne podmuchy wiatru. Stosując lekkie gonty warto zauważyć, że pomimo znacznej ilości spoin, pokrycie dachowe może być szczelniejsze niż przy dużych gontach. Ma to związek z tym, że mniejsze gonty mniej się kurczą i odkształcają. Pokrycie z gontów ma trwałość około 10 do 15 lat. Po malowaniu trwałośc wzrasta do 30 lat.

Zalety stosowania dranic

Przede wszystkim pokrycia dranicowe są trwałe i cieszą oko wszystkich od wielu lat. Przy renowacji budynków używa się gonty sosnowe albo z osiki. Wygląd bez dwóch zdań przykuwa uwagę. Tego rodzaju porycia są również trwałe oraz wytrzymałe (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Posłużą przez wiele lat, a jego naturalność sprawia, wtapia się w przyrodę, jaka otacza budynek. Dranice pasują zarówno przy budynkach tradycyjnych, zabytkowych, ale także świetnie sprawdzą się w nowoczesnej architekturze. Warto budując dom zastanowić się nad tym, czy zastosować na dachu dranice. Z pewnością sprawią, że wygląd budynku będzie wyjątkowy i przyciągnie uwagę wielu osób. Ważne jest, aby wybrać najlepszą możliwą opcję dachu dla siebie.

https://uprawnienia-budowlane.com/pokrycia-dachowe-co-jest-wazne/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com