fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podczas projektowania podziału na fazy betonowania śluzy osobno rozpatruje się głowę górną, dolną oraz komorę. Pierwszym etapem betonowania głów są fundamenty. Betonowanie masywu dzieli się na fazy tak jak w przypadku zapór masywnych. Ważne jest, żeby koniec jednej z faz betonowania znajdował się na dolnym poziomie kanałów obiegowych. Deskowanie dla tej sytuacji powinno być w postaci gotowych zespołów. Taki zabieg znacznie przyśpiesza proces betonowania. Dzięki konstrukcji komory śluzy możliwe jest prowadzenie pracy w sposób równomierny.[uprawnienia budowlane]

Podział betonowania śluzy na fazy
Podział betonowania śluzy na fazy

Podłoże konstrukcji betonowej

Bardzo ważne podczas stawiania konstrukcji betonowej jest zadbanie o jej odpowiednie połączenie z podłożem. W przypadku, gdy podłoże zostanie źle przygotowane może dojść do katastrofy. Jeżeli mamy do czynienia z zwietrzałym podłożem skalnym to należy je usunąć i oczyścić, aż do uzyskania zdrowej skały. Należy również usunąć cały druzgot oraz spękane skały. Spękania oraz kawerny znajdujące się w skale należy wypełnić zastrzykami.[segregator uprawnienia budowlane] Wiercenie otworów oraz wykonywanie cementowych zastrzyków jest procesem bardzo pracochłonnym oraz zajmującym dużo czasu. Z tego powodu ważne jest, żeby były zlokalizowane tak by nie powodować dodatkowych przeszkód podczas wykonywania robót betonowych. Podłoże należy odpowiednio wyrównać i pozbawić ostrych załomów, ponieważ może w nich wystąpić koncentracja naprężęń, które są przyczyną powstawania pęknięć w betonie.

Układanie masy betonowej

Miejsce, gdzie ma zostać ułożona masa betonowa musi zostać odpowiednio oczyszczone ze skał przy użyciu strumienia wody, piasku lub sprężonego powietrza. Następnie bezpośrednio przed ułożeniem pierwszej z warstw podłoże należy zmyć wodą. Kolejnym etapem często jest ułożenie na nim zaprawy cementowej o grubości wynoszącej 1-1,5 centymetra. Przed narzuceniem tej zaprawy należy sprawdzić, czy w zagłębieniach podłoża nie została woda.[egzamin na uprawnienia budowlane] Jeśli tak, to należy ją w całości usunąć. Jest to ważne, ponieważ w tych miejscach mogłoby dojść do sytuacji, że beton byłby silnie porowaty i mało wytrzymały. Torkretowanie podłoża może być stosowane zamiast zaprawy. Wymaga ono jednak natychmiastowego przykrywania go masą betonową. Jest to spowodowane tym, że torkret zazwyczaj szybko się wiąże.

Podłoże z łupków ilastych

W przypadku podłoża z łupków ilastych ostatnia warstwa wykopu do zaprojektowanej rzędnej powinna zostać usunięta bezpośrednio przed betonowaniem. Jest to spowodowane tym, że łupki szybko wietrzeją pod wpływem działania czynników atmosferycznych.[akty uprawnienia budowlane] Pod działaniem wody tracą one natomiast swoją wytrzymałość. Woda może powodować poślizg konstrukcji. W praktyce często odsłonięte łupki pokrywa się torkretem. Czasami również można skropić go warstwą bitumu.

Warstwa masy betonowej

W przypadku gruntów nieskalistych powinno stosować się podkład wyrównawczy wykonany z chudej masy betonowej przed ułożeniem pierwszej warstwy właściwej betonowej masy. Grubość układanej warstwy betonu jest uzależniona od sposobów z jakimi zagęszczany jest beton.[uprawnienia budowlane testy] Wydajność wytwórni, gdzie powstaje masa betonowa oraz środków transportu służących do jej przemieszczania powinno obliczać się tak, żeby pomiędzy układaniem poszczególnych warstw nie doszło do procesu związania się betonu. Masę betonową dostarcza się w pojemnikach. Ważne jest, aby opróżniać je w taki sposób, który pozwoli na wypełnienie całkowicie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi stożkami masą betonową. Przemieszczanie oraz wyrównywanie masy betonowej wykonuje się stosując wibratory lub małe lekkie spycharki, które ustawia się na betonowanym bloku przy użyciu żurawia.[uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com