fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ozdobne tynki do domu

Odpowiednio wykończony dom pięknie się prezentuje. Zazwyczaj do wykończenia ścian zewnętrznych domu wykorzystuje się tynki cienkowarstwowe. Zapewniają one łatwe i szybkie wykończenie domu. Stosowane są jako warstwa osłaniająca termoizolację domu wykonaną w systemie ETICS. Tynki cienkowarstwowe wchodzą w skład systemu ociepleń obejmujących klej do styropianu lub wełny mineralnej, masę klejowo-szpachlowa lub materiał izolujący. (testy uprawnienia architektoniczne)

Ozdobne tynki do domu
Ozdobne tynki do domu

 

Czynniki wpływające na wybór odpowiedniego tynku

Na wybór tynku powinien mieć rodzaju ocieplenia ściany dwuwarstwowej. Jednym z rodzajów tynków jest tynk na wełnę. Na wełnę mineralną należy wybierać tynki paroprzepuszczalne silikatowe mineralne lub silikonowe i mieszanki dwóch ostatnich.

W przypadku ocieplenia styropianem można wybrać dowolny rodzaj materiału  z właściwościami, które są dla nas najważniejsze. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Wybór tynku uzależnione jest również od miejsca, w którym stoi budynek oraz panujących tam warunków atmosferycznych. W przypadku domów położonych blisko jeziora, lasów bardzo dobrym rodzaje tynków są tynki odporne na korozję biologiczną np. silikatowo-silikonowe, silikatowo- silikonowe. W przypadku domów położonych w zabudowie miejskiej, czy lokalizacji o charakterze przemysłowym, bardzo dobrze sprawdzają się tynki silikonowe. (program uprawnienia architektoniczne)

Może tynki akrylowe?

Żywice, tynki akrylowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia, a to jest efektem dyspersji żywicy akrylowych połączonych spoiwami polimerowymi.

Tynki akrylowe mają ograniczoną paro przepuszczalność, są wodoszczelne, idealnie nadają się do domów ocieplony styropianem.

Tynki akrylowe są mało odporne na zabrudzenia i korozję biologiczną. Bardzo często producenci tynków dodając do nich substancje biobójcze. Zazwyczaj ten rodzaj tynku posiada barwy o wysokim stopniu nasycenia. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Tynki mineralne

Tynki mineralne charakteryzują się dużą para przepuszczalnością, mają wysoki stopień pH czyli są zasadowe. Są bardzo trwałe i odporne na czynniki mechaniczne.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com