fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okna typu szwedzkiego

Zespolone okno, nazywane także szwedzkim otwiera się do wewnątrz (uprawnienia budowlane 2021). Ma dwa skrzydła letnie oraz zimowe, które są ze sobą skręcone za pomocą śrub. Odstęp pomiędzy płaszczyznami szklenia letnich i zimowych skrzydeł wynosić powinien 4 cm. To najkorzystniejszy odstęp, patrząc na względy termiczne. W zależności od tego, ile okno ma skrzydeł, mówimy odpowiednio o oknach jedno – dwu oraz wieloskrzydłowych. Ogólne wymiary okien można odnaleźć w normach, w świetle ościeżnicy albo krosna, a dalej poziomy i pionowy wymiar.

Okna szwedzkie
Okna szwedzkie

Czym są okienne okucia?

Wbijane okienne zawiasy, tzw. francuskie, mają wymiary 70-100 mm (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Stosuje się je po dwie sztuki przy długości skrzydła do 150 cm, oraz po trzy sztuki, jeżeli skrzydła są dłuższe ni 150 cm. Wpuszczane narożniki mające wymiary 75-120 mm stosuje się w każdym rożniku skrzydła, ponieważ mają one za zadanie wzmocnić okienne ramy. Do zamykania ościeżnicowych okien stosuje się zwrotnice, a do zespolonych i skrzynkowych zasuwnice. Poza wyżej wymienionymi stosuje się także bardzo dużo okiennych okuć, które są przymocowywane na zewnątrz. Są to zatrzaski, zakrętki itp. Aby dobrać odpowiednie okucie okienne skrzydło należy oznaczyć jako prawe oraz lewe, Prawe skrzydło to skrzydło, którego zawiasy znajdują się po prawe stronie.

Drzwi i bramy – charakterystyka i rodzaje

Drzwi zbudowane są z ościeżnicy, skrzydeł, które są zawieszone na ościeżnicy i zaopatrzone w okucia, które należą do otwierania i zamykania. Możemy wyróżnić poszczególne rodzaje drzwi: wewnętrzne, zewnętrzne oraz balkonowe. Okucie oraz konstrukcja balkonowych drzwi jest podobna do konstrukcji okien o odpowiednim rodzaju. Ważnym szczegółem przy drzwiach balkonowych jest próg. Ma on odpowiednio zabezpieczać przed zaciekami. Wewnętrzne drzwi w mieszkalnych pomieszczeniach są jedno – dwu albo też wieloskrzydłowe. Patrząc na ich konstrukcję możemy podzielić je na płycinowe, gładkie płytowe oklejone dyktą albo pilśniowymi płytami. Do zewnętrznych drzwi oraz bram stosuje się wzmocniony płyty, przesuwne, a czasami nawet zdobione listwami profilowymi. Można także ramową konstrukcję obić odpowiednimi deskami na wpust albo na zakład. Są to tzw. klepkowe drzwi (uprawnienia budowlane – egzamin).

Wewnętrzne okna – czym są i jak je stosować?

Taki rodzaj okien nazywamy świetlikami albo nadświetlami, kiedy są umieszczone nad drzwiami (egzamin na uprawnienia budowlane). Nieraz są to przeszklone przegrody w danych pomieszczeniach albo szklone ścianki. Można wyróżnić stałe świetliki, szklone w ościeżnicy, przesuwne, otwierane albo podnoszone. Wymiary dotyczące ościeżnic, podobnie jak przy ościeżnicach drzwiowych zależą od grubości, jaką ma ściana.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com