fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ograniczanie wielkowymiarowych rozwiązań w budownictwie

Przewidując ograniczenie w przyszłości ilości wielowymiarowych rozwiązań w budownictwie spowoduje, że zmniejszy się znacznie liczbę różnych jej typów z wielu tysięcy sztuk do ilości nie przekraczającej 1000. Uniwersalne formy zastosowano podczas produkcji elementów w systemie szczecińskim oraz W-70, gdzie produkowana ilość podtypów oraz typów prefabrykatów wynosi od kilku do kilkunastu. Ograniczona się tu także ilość technologicznych linii służących do produkowania budowlanych oraz konstrukcyjnych elementów. Najprostszym rozwiązaniem do zastosowania w celu zmniejszenia liczby prefabrykatów o danym typie jest wprowadzenie prefabrykatów, które mają uniwersalny charakter (uprawnienia budowlane).

Ograniczanie wielkowymiarowych rozwiązań

Instalacje elektryczne i sanitarne – produkcja i ich ułożenie

Na poddaszach budynku albo w piwnicach grupują się piony elektrycznych i sanitarnych instalacji oraz rozprowadzone przyłącza poziome wewnętrznych instalacji. Instalacyjne piony bez elektrycznych przeprowadza się przez mieszkania (testy uprawnienia budowlane). Produkowanie elementów w systemie W-70 charakteryzuje się technologią produkcyjną polegającą na produkowanie w uniwersalnych formach elementów podstawowych oraz korzystanie z wkładów wymiennych. Stosując odpowiednie wkłady formuje się różne typy prefabrykatów.

Wykorzystanie poprzecznego układu podczas produkcji

Chcąc zmniejszyć prefabrykaty pod kątem ich typów stosuje się podstawowy konstrukcyjny układ, do którego należy układ poprzeczny (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Z tego powodu liczbę rozpiętości ogranicza się wyłącznie do 4. W takim wypadku ograniczona zostaje także do czterech liczba stropowych elementów, osłonowych oraz samonośnych ścian i elementów dachowych. Spoczniki i podesty w projekcie mają tylko dwie liczby rozpiętości a szerokość biegów schodowych klatek jedną. Pionowy rzut stanowi tu projektowa siatka 60×120 cm oraz modularna wynosząca 60×60 cm. Dużo większą swobodę związaną ze zróżnicowaniem głębokości budynku daje modułowy projekt w poprzecznym kierunku, natomiast w pionowym kierunku grubość stropów w konstrukcji wynosi 2 cm. Wysokość piwnicy ma 250 cm wysokości a kondygnacji 280 cm.

Zastosowanie otwartego systemu przy budowaniu mieszkań

Za rozwojowy system uznano system otwarty, który dotyczył mieszkaniowego budownictwa za pomocą -70. Jest on bardzo dobrym rozwiązaniem na terenie całego kraju (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Opiera się o produkowanie elementów o charakterze przemysłowym w zakładach, które mają stacjonarną siedzibę. Główne założenie tego sytemu mówi o pełnym uprzemysłowionym procesie dotyczącym budowy obiektów. Prace na placu budowy mają zostać ograniczone do wykonania montażu poszczególnych elementów, złączy i wykonanie wykończeniowych prac. Zalicza się do nich malowanie, przyklejanie podłogowych listew, osadzanie drzwi, a także układanie rulonowych posadzek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com