Urządzenia zsypowe jedną z metod odprowadzania odpadów
Wiele istniejących budynków posiada wewnętrzne urządzenia, które mają za zadanie odprowadzenie odpadów komunalnych. Oczywiście ustawa określa maksymalną wysokość budynków, przy jakiej stosowanie takiego systemu jest bezpieczne. Wyznaczono ją na 55 metrów. Zsypy muszą spełniać wszelkie zasady bezpieczeństwa, a używanie ich nie powinno sprawiać mieszkańcom żadnych trudności. W tym wpisie skupimy się na pozostałych cechach urządzeń odprowadzających odpady komunalne. (uprawnienia budowlane) (testy uprawnienia budowlane)
Warunki do spełnienia
Odprowadzenie odpadów komunalnych przy pomocy zsypu odbywa się na konkretnych warunkach. Jednym z nich jest brak pozwolenia na umieszczanie zsypów obok ścian, za którymi na stałe mieszkają ludzie. Obowiązuje także minimalna odległość 2 metrów od drzwi wejściowych do mieszkań. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie przed zamarzaniem. Stawiane warunki dotyczą też górnej i dolnej komory zsypu. W przypadku górnej komory kładzie się największy nacisk na oczyszczanie. Jeśli chodzi o komorę dolną, zwraca się uwagę na właściwe pojemniki służące gromadzeniu odpadów. Oczywiście nie można też zapominać o czymś tak prozaicznym jak instalacja oświetleniowa. (programy do uprawnień budowlanych)
Odprowadzenie odpadów komunalnych – jak zrobić to dobrze?
Właściwe odprowadzenie odpadów komunalnych jest też niezbędne z jeszcze jednej przyczyny – wydzielanego nieprzyjemnego zapachu. Aby całkowicie ograniczyć jego przedostawanie się do mieszkań czy części wspólnej budynku, konieczne jest zainstalowanie szczelnego zamknięcia. Rura zsypowa powinna być natomiast zamontowana tylko i wyłącznie w pionie, niedozwolone są jakiekolwiek zgięcia. Ma to sens, ponieważ tylko w ten sposób odpady będą spadały bezpośrednio do pojemników na dole. Nie będą się tym samym klinowały w środku urządzenia zsypowego. Nie jest to tylko wyłącznie dobra rada, ale i wymóg konkretnych przepisów. Zapewniają one mieszkańcom budynku nie tylko komfort, ale i ich bezpieczeństwo. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)