fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Od czego zależy zaliczenie praktyki zawodowej

Warto wiedzieć, że do praktyki zawodowej, którą potrzebujemy by zostać dopuszczeni do egzaminu na uprawnienia budowlane, można zaliczyć też praktykę studencką. Musiała ona jednak przebiegać zgodnie z umową podpisaną przez organ samorządu zawodowego np. izbę inżynierów budownictwa i uczelnię. Później oczywiście Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna musi zweryfikować daną praktykę. (szczegółowy program na uprawnienia architektoniczne)

Praktyka będzie zaliczona tylko wtedy, gdy kandydat bezpośrednio brał udział w pracach projektowych, bądź wykonywał funkcje techniczne na budowie. Chodzi głównie o to, że przykładowo funkcja kosztorysanta nie może być zaliczona do praktyki zawodowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ komisja może przejrzeć umowę zatrudnienia danego kandydata.

Dlatego właśnie, niezbędne jest wręcz nasze całkowite zaangażowanie podczas odbywania praktyki zawodowej. To jaką umowę podpiszemy, czy to umowę zlecenia czy umowę o pracę czy umowę o dzieło nie odgrywa większej roli. Liczy się czas pracy. Tylko i wyłącznie pełen etat może zapewnić zaliczenie praktyki zawodowej, czyli 5 dni w tygodniu po 8 godzin. (testy 2019)

Jeśli zdarzy się, że nasza umowa obejmuje mniejszą ilość godzin, praktyka musi być wydłużona. Natomiast poszczególne Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne mają inne podejście do tej kwestii. Najlepiej więc przy niepełnym etacie, upewnić się jaką interpretację przedstawia odpowiednia miejscowo komisja kwalifikacyjna. (szczegółowy program na uprawnienia budowlane)

Praktyka zawodowa i prace do niej zaliczane

Prace wliczane do praktyki zawodowej to wyłącznie te, z którymi kandydat miał bezpośrednią styczność. Z tego względu, że wiedza jaką zdobyła dana osoba podczas praktyki zawodowej zostanie sprawdzona na egzaminie ustnym. Trzeba wiedzieć, że Komisja rzadko zada pytanie niezwiązane z podaną praktyką. Należy też przedstawić swoje prace projektowe. Oczywiście Prawo Budowlane zawiera wszystkie wymagania odnośnie praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com