fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Plac budowy – kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego

Głównymi uczestnikami procesu budowlanego są oczywiście kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego. O tyle, o ile kierownik budowy jest obowiązkowym ogniwem w każdym procesie budowlanym, o tyle inspektor nadzoru inwestorskiego nie jest koniecznością. Mimo tego, że na placu budowy inspektor nadzoru inwestorskiego nie jest niezbędną osobą, nie da się ukryć, że dość często można go spotkać w procesie wznoszenia obiektów budowlanych (uprawnienia budowlane)

Kierownik budowy a prawo

Prawo budowlane jasno określa obowiązki i przywileje kierownika budowy. Należy pamiętać o tym, że osoba kierująca procesem budowlanym musi posiadać niezbędne do tego uprawnienia budowlane. Inwestor, czyli osoba zapewniająca finanse na dane przedsięwzięcie, ma oczywiście w obowiązku ustanowienie kierownika budowy. Nie jest jednak wcale powiedziane, że ma on prawo decydować konkretnie o tym, jaka będzie to osoba. ( więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu )

Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Można powiedzieć, że inspektor jest pośrednikiem pomiędzy inwestorem a kierownikiem budowy.

Obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Do jednego z najważniejszych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy godne prezentowanie interesów inspektora. Jego uprawnienia nie ograniczają się jednak tylko do regularnych wizyt na placu budowy. Zadaniem inspektora nadzoru inwestorskiego jest przede wszystkim regularne i skrupulatne sprawdzanie postępów na budowie oraz ocena ich zgodności z prawem budowlanym.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma pełne prawo do przerwania prac budowlanych, w przypadku, kiedy zauważy jakieś niepokojące go nieprawidłowości. Wszystkie czynności, jakie wykonuje inspektor, wymagają od niego oczywiście posiadania niezbędnych uprawnień budowlanych. Jest to zawód niezwykle odpowiedzialny. (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com