fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowe normy europejskie

Nowe normy europejskie, które dotyczą systemów deskowań oraz rusztowań, zaostrzają wymogi, które tyczą się bezpieczeństwa pracy na budowie (uprawnienia budowlane – egzamin). Jednym z przykładów zaostrzeń jest to, że drabiny nie można używać jako stanowiska pracy w momencie, kiedy nie wykonuje się na nich prac, które zajmują niewielki okres czasu. Krótkotrwałymi pracami są np.:

– zwolnienie i mocowanie klinów i zamków klinowych,

– napinanie ściągów deskowania.

Nie wolno z kolei mocować i usuwać ściągów deskowania.

Nowe normy europejskie
Nowe normy europejskie

Części składowe deskowań ścian wysokich

Do części składowych deskowań ścian wysokich należą pomosty pośrednie. Są one niezbędne do obsługi punktów kotwiczenia. Między pomostami powinno być maksymalnie 3 metry odległości. Oprócz tego w skład zestawu deskowania oraz akcesoriów wchodzą:

– haki montażowe, które mają zabezpieczenia, które pozwalają na bezpieczny transport płyt deskowania,

– ściągi spinające,

– elementy uzupełniające,

– podpory ukośne,

– pomosty robocze.

Cztery ostatnie pozycje mają budowę zbliżoną do akcesoriów deskowania drobnowymiarowego.

Montaż deskowania wielkowymiarowego

Montaż deskowania ścian z elementów wielkowymiarowych wygląda następująco (egzamin na uprawnienia budowlane). Rozpoczyna się go od utrudnionych miejsc takich jak naroża, uskoki, ściany odchodzące, później deskuje się do środka ściany. Pierwsze montuje się deskowanie zewnętrzne. Żeby przyśpieszyć montaż płyty, można połączyć je na placu składowym w większe elementy (w pozycji leżącej). Pozwoli to na zmniejszenie czasu deskowania ścian. Przed tym zabiegiem konieczne jest jednak, żeby ustalić jak duże mają być te jednostki montażowe. Wielkość jednostki zależy od:

– geometrii deskowanych ścian,

– podziału obiektu na działki robocze,

– nośności żurawia.

Następnym krokiem jest zamontowanie na jednostce montażowe podpór ukośnych (zastrzałów) i pomostu roboczego. Zamontowany zestaw transportowy podnosi się przy użyciu żurawia. Kolejnym etapem montażu jest spryskanie deskowania środkiem antyadhezyjnym do betonu.  Później należy przetransportować zespół elementów do miejsca, gdzie będą wmontowywane. Żeby łatwiej się ustawiało płyty w odpowiednim miejscu, należy wstrzelić na linii montażu stalowe kołki.

Później należy mocno zamontować do podłoża podpory ukośne. Można zamontować je na dwa sposoby:

– do gruntu: dwoma specjalnymi szpilkami,

– do betonu: dwoma kołkami, które mają odpowiednią siłę kotwienia.

Podpory ukośne pomagają w dokonaniu ostatecznej rektyfikacji montowanych elementów (uprawnienia architektoniczne 2021). Następnie należy zawiesić pomost betoniarski (czyli platformę roboczą). Kolejnym krokiem jest zamontowanie zbrojenia i przedmiotów potrzebnych do zabetonowania. Przeciwległe deskowanie, które jest już zamontowane, trzeba podnieść używając żurawia. Należy spryskać powierzchnię i przetransportować tam, gdzie ma się ostatecznie znaleźć. Wcześniej konieczne jest zamontowanie przeciwległych barierek. W sytuacji, gdy deskowanie jest bez zastrzałów, można zwolnić żuraw dopiero wtedy, gdy wbudowana jest taka liczba ściągów, która pozwala na zabezpieczenie przed upadkiem montowanej jednostki.

Demontaż deskowania wielkowymiarowego

Demontaż powinien przebiegać w następującej kolejności. Należy go rozpocząć od końca deskowania, ewentualnie od narożnika. Zawiesie powinno się podwiesić do jednostki montażowej bez podpór. Kolejnym krokiem jest wymontowanie ściągów oraz zdemontowanie elementów, których zadaniem jest łączenie z jednostkami montażowymi, które znajdują się obok. Następnie konieczne jest podniesienie zespołu elementów oraz przeniesienie ich w pozycji leżącej do miejsca, gdzie się je magazynuje. Rozdeskowywanie nie powinno polegać na odrywaniu elementów przy użyciu żurawia. Do tego celu należy użyć drewnianych klinów bądź narzędzi nastawczych (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Demontaż w przypadku zespołów elementów, w których skład wchodzą zastrzały oraz pomost roboczy, należy w pierwszej kolejności przymocować zespół do żurawia, żeby móc następnie zwolnić zakotwienia zastrzałów od podłoża. W momencie, kiedy deskowanie będzie oczyszczone na stojąco i będzie spryskane, należy ustawić jednostkę wielkowymiarową w następnym miejscu montażu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com