fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowa ustawa o inżynierach budownictwa

Wspaniała wiadomość pojawiła się z nowej ustawie o inżynierach budownictwa. Otóż został nałożony obowiązek przedyskutowania i stworzenia standardów praktyki zawodowej. Wywiązać się z niego musi samorząd zawodowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Kto musi przestrzegać tych nowo powstałych przepisów?(uprawnienia budowlane) Jednym z wielu jest patron praktyki zawodowej. Taka zmiana niesie za sobą bardziej sprawiedliwe ponieważ ujednolicone akceptowanie praktyki zawodowej. Do tej pory każda komisja kwalifikacyjna działała na swoich zasadach, więc w jednej izbie praktyka mogła się odbyć, w innej zaś jej odmawiano.

Ponadto może nadejdzie jeszcze jedna interesująca i duża zmiana. Do tej pory odbycie praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych było niemożliwe przy zarządcy urządzeń wodnych, wód, infrastruktury hydrotechnicznej wraz z budowlami morskimi. To wszystko oczywiście działoby się na terenach morskich.(materiały do uprawnień budowlanych) Planuje się jednak wprowadzenie możliwości praktyki właśnie w takich organach administracji rządowej.

Pamiętamy, że praktyka zawodowa dzieli się na dwie części. Jedną z nich jest oczywiście praca w zarządach infrastruktury wodno-hydrotechnicznej, kolejowej, drogowej czy też w miejscach nadzoru budowlanego. Ta druga część natomiast to zdobywanie doświadczenia praktycznego na samym polu budowy i pełniąc przy tym funkcje techniczne. Ci, którym nie uśmiechało się wykonywanie tej drugiej części mogą odetchnąć z ulgą. Powstaje możliwość odbycia całej tej praktyki w miejscach wymienionych przy pierwszej części prac. Niestety jest mały haczyk, gdy wybierzemy tę opcję praktyka wydłuży się dwukrotnie. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Znaczenie ustawy dla już praktykujących

Wejście w życie tej nowej ustawy jest tuż za rogiem, gdyż szacuje się na koniec 2019, a początek 2020 roku tj. 6 miesięcy od wpisania ich w dziennik ustaw. Zważając na to, że praktyki trwają kilka lat, co dzieję się z tymi, którzy są już w jej trakcie? Jeśli komuś zostało do 5 lat, by ukończyć praktykę mogą ją spokojnie dokończyć na starych zasadach. Dotyczy to jednak tylko tego przedziału czasu. W innej sytuacji musimy zacząć przestrzegać nowych zasad. Niestety może dojść nawet do unieważnienia części odbytej praktyki. Dlatego warto poświęcić parę minut i przemyśleć wszystko od początku do końca. (dowiedz się więcej o uprawnieniach budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com