fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nawierzchnie z betonowych płyt

Nawierzchnie z betonowych płyt albo drogowego klinkietu jako gładkie stosuje się przy ruchu kołowym albo na chodnik (nauka do uprawnień budowlanych). Betonowe elementy nawierzchni to m.in. kostki betonowe, których wymiary są podobne do dużych kamiennych kostek. To, jak układa się bruk z betonowych kostek oraz jak przygotowuje się podłoże, jest takie samo jak podczas układania nawierzchni z kamiennych naturalnych kostek. Nawierzchnia wykonana z betonowych elementów jest słabsza niż z naturalnego kamienia pod kątem wytrzymałości. Stosując ją jako nawierzchnię przy mieszkalnych zabudowaniach, jest ona jednak wystarczająco trwała. Drogowy klinkier od budowlanego różni się tym, że ma inny sposób wypalania oraz inne składniki. Klinkier drogowy musi być wytrzymały na wszelkie uderzenia, ścieranie, ściskanie i czynniki atmosferyczne.

Nawierzchnie z betonowych płyt
Nawierzchnie z betonowych płyt

Asfaltowe nawierzchnie

Asfaltowe nawierzchnie układa się na twardym podłożu (testy 2021 uprawnienia). Nawierzchnia składa się z naturalnego kruszywa stanowiącego szkielet i lepiszcza, które wiąże ziarna kruszywa. Lepiszczem jest drogowa smoła albo asfalt. Asfaltowa nawierzchnia to nowoczesny typ nawierzchni dla kołowego ruchy. Jej zalety to gładkość, elastyczność, łatwość w naprawie, wodoszczelność oraz krótki czas wykonania. Ma one jednak także wady, do których należą szybkie zużycie się przy ruchu konnym i łatwy stopień topliwości. Naturalnym kruszywem nawierzchni jest tu żwir, piasek, kamienne grysy o dużym stopniu twardości oraz tłuczeń. Najczęściej stosuje się kruszywo z bazaltowych skał, kwarcytowych i granitowych.

Monolityczne nawierzchnie betonowe

Monolityczne betonowe nawierzchnie wykonuje się na placu budowy, na utrwalonym podłożu, czyli na filtracyjnej warstwie piasku albo żwiru. Jest on odpowiednio ubity bądź uwałowany. Nawierzchnię można wykonać z gruzowego betonu albo ze żwirowego. Jest ona zazwyczaj zatarta na gładko a dylatacyjne szwy na wysokość 2/a płyty zapełnia się piaskiem. Techniczne warunki dotyczące wykonania podłoża są identyczne jak przy innych rodzajach nawierzchni (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Krawężniki

Zadaniem krawężników jest oddzielanie jezdni od chodników albo od innych użytkowych powierzchni. Pełnią one rolę konstrukcyjnych elementów, ponieważ stanowią dla tej powierzchni opory. Przy krawężniku występuje często ściek opadowej wody. Na ulicy stosuje się najczęściej krawężniki betonowe albo kamienne (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Na mieszkaniowych osiedlach stosuje się betonowe krawężniki, ponieważ są one bardziej estetyczne i ekonomiczne. Kamienne uliczne krawężniki są znormalizowane. Osadzanie krawężników, w związku z rolą, jaką mają spełniać trzeba wykonać bardzo starannie. Muszą być one mocne, a samo ustawienie ich następuje na piasku, żwirze, a czasami też na betonowej ławie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com