fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nadanie uprawnień budowlanych – wprowadzenie

Nadanie uprawnień budowlanych to niezbędny etap na drodze naszej kariery, gdy chcemy samodzielnie pełnić techniczne funkcje w budownictwie. Dzięki posiadaniu takiego dokumentu możemy samodzielnie oceniać zjawiska technologiczne oraz rozwiązywać zagadnienia architektoniczne, techniczne oraz organizacyjne. Zagadnienia te dotyczą oczywiście procesu budowlanego. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, podlegająca odpowiedzialności zawodowej; wie o tym każdy mistrz, technik czy inżynier posiadający uprawnienia budowlane. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Nadanie uprawnień budowlanych – ale w jakiej specjalizacji?

Uprawnienia budowlane są obecnie nadawane w kilkunastu specjalizacjach. Wybór specjalności powinien być przez nas przemyślany, od tego bowiem zależy nasza przyszłość zawodowa. Do wyboru mamy specjalizacje typowo konstrukcyjne, takie jak architektoniczna czy konstrukcyjno-budowlana. Wśród specjalizacji inżynieryjnych znajdziemy specjalność drogową, mostową, hydrotechniczną, wyburzeniową, a także aż dwie kolejowe. Mowa tu o specjalizacji kolejowej – kolejowe obiekty budowlane oraz sterowanie ruchem kolejowym. Nasz wybór może także paść na jedną z trzech specjalizacji instalacyjnych, które działają w zakresie sieci, instalacji i: urządzeń elektrycznych i energetycznych;  urządzeń telekomunikacyjnych; urządzeń cieplnych, gazowych, wentylacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych. (testy uprawnienia architektoniczne)

Nadanie uprawnień budowlanych rozpoczyna się od wykształcenia

Pierwszym krokiem na naszej drodze do zdobycia uprawnień jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Można wybierać między studiami I bądź II stopnia, na kierunkach odpowiednich lub pokrewnych według obowiązującego rozporządzenia. Listę tych kierunków oraz listę specjalności możemy znaleźć w załączniku nr 2 wyżej wspomnianego dokumentu. Zaglądając natomiast do załącznika nr 3, zapoznamy się z listą zawodów, które również uprawniają nas do starania się o uprawnienia budowlane. W takiej sytuacji musimy mieć tytuł mistrza lub technika zawodu wymienionego w dokumencie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Właściwy moment nadania uprawnień

Posiadając wykształcenie zgodne z rozporządzeniem, musimy jeszcze odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin. Samo nadanie uprawnień budowlanych to zadanie spoczywające na okręgowej izbie architektów bądź inżynierów budownictwa. Uprawnienia można nadać w zakresie ograniczonym lub nieograniczonym; do projektowania, do kierowania pracami budowlanymi bądź do projektowania i kierowania pracami łącznie. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com