Nadanie uprawnień budowlanych – wprowadzenie
Nadanie uprawnień budowlanych to niezbędny etap na drodze naszej kariery, gdy chcemy samodzielnie pełnić techniczne funkcje w budownictwie. Dzięki posiadaniu takiego dokumentu możemy samodzielnie oceniać zjawiska technologiczne oraz rozwiązywać zagadnienia architektoniczne, techniczne oraz organizacyjne. Zagadnienia te dotyczą oczywiście procesu budowlanego. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, podlegająca odpowiedzialności zawodowej; wie o tym każdy mistrz, technik czy inżynier posiadający uprawnienia budowlane. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)
Nadanie uprawnień budowlanych – ale w jakiej specjalizacji?
Uprawnienia budowlane są obecnie nadawane w kilkunastu specjalizacjach. Wybór specjalności powinien być przez nas przemyślany, od tego bowiem zależy nasza przyszłość zawodowa. Do wyboru mamy specjalizacje typowo konstrukcyjne, takie jak architektoniczna czy konstrukcyjno-budowlana. Wśród specjalizacji inżynieryjnych znajdziemy specjalność drogową, mostową, hydrotechniczną, wyburzeniową, a także aż dwie kolejowe. Mowa tu o specjalizacji kolejowej – kolejowe obiekty budowlane oraz sterowanie ruchem kolejowym. Nasz wybór może także paść na jedną z trzech specjalizacji instalacyjnych, które działają w zakresie sieci, instalacji i: urządzeń elektrycznych i energetycznych; urządzeń telekomunikacyjnych; urządzeń cieplnych, gazowych, wentylacyjnych, wodociągowych i kanalizacyjnych. (testy uprawnienia architektoniczne)
Nadanie uprawnień budowlanych rozpoczyna się od wykształcenia
Pierwszym krokiem na naszej drodze do zdobycia uprawnień jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Można wybierać między studiami I bądź II stopnia, na kierunkach odpowiednich lub pokrewnych według obowiązującego rozporządzenia. Listę tych kierunków oraz listę specjalności możemy znaleźć w załączniku nr 2 wyżej wspomnianego dokumentu. Zaglądając natomiast do załącznika nr 3, zapoznamy się z listą zawodów, które również uprawniają nas do starania się o uprawnienia budowlane. W takiej sytuacji musimy mieć tytuł mistrza lub technika zawodu wymienionego w dokumencie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Właściwy moment nadania uprawnień
Posiadając wykształcenie zgodne z rozporządzeniem, musimy jeszcze odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin. Samo nadanie uprawnień budowlanych to zadanie spoczywające na okręgowej izbie architektów bądź inżynierów budownictwa. Uprawnienia można nadać w zakresie ograniczonym lub nieograniczonym; do projektowania, do kierowania pracami budowlanymi bądź do projektowania i kierowania pracami łącznie. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)