fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Na czym polega własność ograniczona?

Każdy ma swoje prawo do własności, która ma prawną gwarancję. Ważnym aspektem jest to, że przez szybki rozwój infrastruktury własna nieruchomość jest ograniczona.  Obszarem ograniczonym jest nic innego jak obszar, gdzie funkcjonuje okoliczny zakład lub obiekt podobny, np. składowisko śmieci i oczyszczalnia ścieków. Dlatego posiadamy swoją własność, ale nie możemy jej użytkować według własnego uznania. (testy uprawnienia architektoniczne)

W takim przypadku posiadanie niechcianego sąsiedztwa i także znaczący rozwój infrastruktury technicznej daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Ponieważ w obszarze ograniczonego użytkowania możliwe jest przekraczanie różnych  norm, takich jak wytwarzanie większego pola elektromagnetycznego, większy hałas i większe zanieczyszczenie. Dlatego istnieją specjalne, zalecenie ustawowe, które określają czego zabrania się w takim terenie.

Obszarem ograniczonym

W obszarze ograniczonego użytkowania nie wolno budować domów opieki, szpitali, uzdrowisk oraz miejsc przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Warto jednak zapoznać się z uchwałą dotyczącą użytkowania danego terenu, ponieważ dla każdego terenu są inne wytyczne.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)  

Czym jest infrastruktura techniczna?

To przede wszystkim ogól sieci przewodzących, co oznacza, że na danym terenie jest zabudowana sieć pod ziemią, na ziemi i nad ziemią. Tak zwana sieć przesyłowa dla danego terenu. Dlatego obszar sąsiadujący z tego rodzaju zabudową techniczną jest również terenem ograniczonego użytkowania. Dla takiego terenu są ustalane odrębne warunki użytkowania.

Dlatego właściciel nieruchomości, która jest na obszarze użytkowania ograniczonego może ubiega się o możliwość wykupu swojej nieruchomości w preferencyjnej cenie. Także ubiegać się o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości, jeśli jest to jego prywatność i przestawiać swoje roszczenia odnośnie do poprawy komfortu akustycznego.(program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com