fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mechaniczne metody związane z przyśpieszaniem dojrzewania betonu

Najprostszym oraz najbardziej skutecznym sposobem na przyśpieszenie dojrzewania betonu to użycie betonowej mieszanki szybkotwardniejących cementów i jednoczesne zastosowanie niskiego wodocementowego współczynnika w mieszance. Stosując w szybkotwardniejącego cementu w betonowej mieszance, o wodocementowym wskaźniku wynoszącym 0,3 do 0,35 uzyskać można wytrzymałość 40-f-50% po upływie jednego dnia i 50-r-70% po trzech dniach. Temperatura twardnienia w takim wypadku wynosi 15-f-20°C (nauka do uprawnień budowlanych). Jeżeli twardnienie będzie przebiegać przy temperaturze wynoszącej mniej niż 15°C albo, gdy wodocementowy współczynnik będzie większy niż 0,35, nie osiągniemy takiego rezultatu, jak został opisany powyżej.

przyśpieszanie dojrzewania betonu

Zastosowanie portlandzkiego cementu w celu osiągnięcia wytrzymałości

Po upływie 1 dnia można osiągnąć wytrzymałość na poziomie 0,45-r-0,60% stosując portlandzki cement o marce 350 albo 400. Należy tu zastosować wodocementowy współczynnik wynoszący około 0,26 do 0,32 przy nowoczesnym i jednocześnie dobrym zagęszczeniu betonu. Możliwe jest, aby zagęścić beton niskim współczynnikiem w/c.. Musimy starannie dobrać składniki do mieszanki i zastosować specjalne mechaniczne metody zagęszczenia betonu (testy 2021 uprawnienia). Chcąc osiągnąć urabialność, która umożliwi szczelne zagęszczenie betonu mechanicznymi metodami, trzeba zastosować dużo większe ilości cementu.

Aktywizatory betonu – jakie możemy wyróżnić?

Najczęściej stosowanymi aktywizatorami betonu jako dodatki to chlorek wapnia, potasowy i sodowy węglan, krzemian sodowy, siarczan potasowy itp. Dodatkiem jest także związek powierzchniowo – czynny, ponieważ wykazuje on zdolność do obniżania powierzchniowego napięcia zarobowej wody. W praktyce zastosowanie przy sztucznym dojrzewaniu betonu ma dodatek wapniowego chlorku i karbonizacja betonu (program egzamin uprawnienia 2021).

Mechaniczne metody umożliwiające zagęszczenie betonu

Mechanicznymi metodami umożliwiającymi zagęszczenie betonu o niskim współczynniku w/c są: utrząsanie betonu, prasowanie ze stosowaniem wysokiego ciśnienia, wibroprasowanie oraz wibrowanie o częstotliwości zmiennej. Stosując te metody wydziela się i usuwa z betonowej masy część zarobowej wody, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wodocementowego współczynnika (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W związku z tym, że procesy uwalniania cementu w betonie, który ma mniejszą zawartość wody przebiegają sprawnie, mamy tu do czynienia ze zjawiskiem przyśpieszania dojrzewania betonu.

Chemiczne metody związane z przyśpieszeniem dojrzewania betonu polegają na uruchomieniu procesów związanych z uwodnieniem i twardnieniem cementu, dodając w tym celu do betonowej mieszanki specjalny chemiczny środek. Można też podziałać na beton także dwutlenkiem węgla. W obu przypadkach wystąpią chemiczne reakcje, które przyśpieszą twardnienie betonu i jednocześnie zwiększą jego ogólną wytrzymałość.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com