Materiały do egzaminu na uprawnienia – wprowadzenie
Materiały do egzaminu na uprawnienia oraz ich dokładne zgromadzenie to podstawa przygotowywania się do zaliczenia egzaminu ustnego. Gromadząc materiały, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, czy zebrane przez nas akty prawne są aktualnie obowiązującymi. W dobie Internetu nie stanowi to większego problemu. Przed każdą sesją egzaminacyjną izby inżynierów budownictwa oraz izby architektów publikują na swoich stronach internetowych listę wymaganych aktów prawnych. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)
Materiały do egzaminu na uprawnienia – akty prawne
Wszystkie akty prawne potrzebne do egzaminu ustnego znajdziemy bezpłatnie na stronie internetowej podlegającej kancelarii sejmowej. Chcąc pominąć etap wyszukiwania i zaoszczędzić cenny czas, możemy zdecydować się na zestaw kompletnych aktów prawnych dla wybranej specjalności. Są one do znalezienia w Internecie za odpowiednią opłatą. Jeden zestaw zawiera zwykle około 100 aktów. Taka ilość wystarczy do dobrego przygotowania się do egzaminu. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Materiały do egzaminu na uprawnienia – normy
Zgromadzenie norm może być zadaniem nieco trudniejszym, ponieważ Polski Komitet Normalizacyjny obejmuje je swoimi prawami autorskimi. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie norm zdobytych podczas studiowania. Co jednak, gdy nie są one już aktualne? W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z bibliotek przy uczelniach technicznych; większość z nich jest bezpłatna. Jeszcze innym pomysłem jest poproszenie o pomoc znajomego, kierownika praktyki bądź innej osoby, która jest aktywnym członkiem swojego samorządu zawodowego. Będąc członkiem samorządu architektów czy inżynierów można bowiem korzystać ze zbiorów norm w sposób bezpłatny. Ponadto warto pamiętać, że niektóre izby pomagają kandydatom przygotowującym się do egzaminu i udostępniają im bezpłatnie normy. Zawsze warto o taką opcję zapytać. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Materiały do egzaminu na uprawnienia – Poradnik majstra budowlanego
Jeszcze przed podejściem do egzaminu pisemnego warto zakupić Poradnik majstra budowlanego. Szczególnie wartościowy będzie on dla osób starających się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej. Jest to kompendium wiedzy, zawierające także praktyczne rozwiązania techniczne. Znajdziemy tam nawet rysunki niemal wszystkich elementów obiektów budowlanych. W części izb z tego poradnika możemy skorzystać podczas egzaminu ustnego – o to jednak też warto dopytać. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)