fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Marmurowe budowlane płyty

Marmurowe budowlane płyty wyrabia się przy pomocy maszyn. Zgodnie z normą PN-54/MB MO-3905 ich grubość powinna wynosić 2,5-f-3,0 cm (nauka do uprawnień budowlanych). Wymiary dotyczące lica prostokątnego wynoszą w granicach od 10×10 do 50×50 cm. Patrząc na przeznaczenie płyt oraz na architektoniczne wymagania ich powierzchnie mogą być szlifowane, spod igły bądź polerowane. Marmurowe płyty znajdują zastosowanie na wewnętrzne okładziny ścian, spoczniki, posadzki, półki, podokienniki, przednóżki i podnóżki stopni itp.

Marmurowe budowlane płyty
Marmurowe budowlane płyty

Powierzchnie zewnętrzne kamieni

Powierzchnie zewnętrzne kamieni o ile można to należy polerować i szlifować. Te zabiegi wykonuje się, gdy tylko jest to możliwe przy danym typie kamienia (program uprawnienia budowlane). Polerowana powierzchnia staje się szczelna oraz gładka i nie zatrzymuje się w związku z tym na niej woda. Nie wnika także ona w głąb, jak miałoby to miejsce na chropowatej powierzchni. Niektóre z wapieni, sztucznych kamieni czy piaskowce można do pewnego momentu utrwalać poprzez tzw. fluatowanie. Fluatowanie jest to rozpylanie albo malowanie powierzchni roztworków fluorokrzemowego kwasu. Wchodzą one w chemiczne reakcje z tworzywem, z jakiego wykonany jest kamień i tworzą w ten sposób ochronną warstwę.

Działanie fluatów

Fluaty wykazują skuteczne działanie, jeśli kamień ma wapienne składniki, które łącząc się z fluatem tworzą nierozpuszczalne we wodzie ciała. Najczęściej stosowanymi fluatami są związki ołowiu, magnezu czy cynku. W każdym z tych przypadków należy wybrać najbardziej odpowiedni z podanych związków. W taki sposób powstają trzy rodzaje odpornych związków na czynniki atmosferyczne, a dwutlenek węgla samoczynnie ulatnia się. Jeżeli kamień nie posiada odpowiednich chemicznych związków, w poszczególnych przypadkach taki kamień można samemu nasycić odpowiednimi chemikaliami. Łącząc się w dalszym etapie z naniesionym na nie fluatem stworzą nierozpuszczalną powłokę (program egzamin uprawnienia 2021).

Zabezpieczenia kamieni

Aby zabezpieczyć kamienie od zwietrzeń trzeba przestrzegać wielu zaleceń (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Przede wszystkim należy używać kamienie z takich kamieniołomów, które dają pewność, że materiały są wypróbowane i cechują się trwałością. Jeżeli mówimy o licowych kamieniach to przed ich użytkowaniem należy określić ich stopień związany z nasyceniem wilgocią. Jeśli są to nieznane kamienie, należy przed użyciem wystawić je na kilka lat na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Podczas wykonywania budowli z kamienia należy szczególnie zadbać o to, aby na kamieniach nie stała woda. W miejscach gdzie są one odsłonięte należy unikać górnych nie zabezpieczonych płaszczyzn. Należy postąpić tak zwłaszcza w przypadku, kiedy kamień nie cechuje się dobrą trwałością.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com