fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pozbywanie się krążyn

Daty likwidowania krążyn wyznacza się patrząc na warunki atmosferyczne, typu użytych sklepień oraz zaprawy czy szerokości. Jeżeli w trakcie tworzenia sklepienia było zimno, mniej niż pięć stopni na plusie, warto skontrolować, czy zaprawa wystarczająco zdążyła stężeć, a jeśli nie to zmienić datę usunięcia krążyn. Te daty muszą być przy każdej sytuacji osobno wyznaczane i zatwierdzone przez osoby kierujące budową. Likwidacja krążyn sklepień oraz łuków o małych szerokościach, takich maksymalnie do 6m dzieje się poprzez wyciąganie klinów. Jak mamy do czynienia z większą szerokością, warto usuwanie krążyn rozłożyć na etapy, żeby łuk wziął ciężar na siebie stopniowo, a nie od razu. (uprawnienia budowlane kontakt)

W przypadku likwidacji krążyn spod łuku trójprzegubowego obie części łuku okrążają przeguby w wezgłowiach i największa ilość przegub zmieni położenie na niższe w kluczu. Zaniżenia miejsc pośrodku wyjdą w przybliżeniu w liniowej, patrząc na zgięcie centralne. Z tego wiemy, że warto zniżać krążyny zaczynając od części centralnej sklepienia.

Likwidacja krążyn
Likwidacja krążyn

Środkowa podpora

Zaczynamy od spuszczenia centralnej podpory o niewielką wysokość, tak około 2,5mm, która będzie równać się elementom obrotu dźwignika albo jakiejś wyznaczonej części piasku z piaskownika, może to być 0,1 l. Później spuszcza się identycznie blisko znajdujące się podpory drugą i trzecią. Kolejno cofamy się do pierwszej i znowu ją opuszczamy i dokładamy do tego drugą i trzecią. (uprawnienia budowlane 2021) Następnie przechodzimy do podpory siódmej, którą też zniżamy i to samo z drugą, trzecią oraz czwartą. Finalnie ponownie idziemy do siódmej i robi się to samo, potem jeszcze popuszcza się wsparcie na wezgłowiu. Taką metodą finalizuje się siódmy szereg zniżania podpór. Nie powinna pojawić się wolna przestrzeń pomiędzy łukiem a czubkiem deskowania krążyn poprzez zgięcie łuku i stworzenie dłuższych filarów z drewna, w jakich zmniejszyło się sprężyste zmniejszenie przez ciężar. (uprawnienia budowlane program)

Obniżanie i likwidacja krążyn

Kolejno, gdy już minie wyznaczony czas, może to być parę lub paręnaście godzin, rozpoczyna się pasmo obniżenia podpór, jakie tworzy się tak samo jak pierwsze i później trzecie pasmo, a jeśli zachodzi taka potrzeba to więcej. Jak już dojdziemy do tego, że będzie znacznie widoczna pusta przestrzeń na pełnej długości podniebienia łuku, należy odczekać okres doby. Jeżeli ta przestrzeń się nie zmieni, będzie można przystąpić do likwidacji krążyn, jeśli ta przestrzeń zniknie, należy dalej zniżać podpory tak długo, aż łuk skończy osiadanie. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zniżanie i likwidacja krążyn spod powierzchni łuków bez przegub lub z dwiema, da się zrobić identyczną metodą jak w przypadku łuku z trzema przegubami, jeśli krzywa zgięcia łuku nie wyjdzie idealnie taka sama z linią zniżenia podpór. W przypadku łuków o wielkich szerokościach da się w tym samym czasie zniżać parę podpór naraz, tylko z pamiętaniem o równości co do łuku osi.

Sklepienia niezbrojone widnieją zazwyczaj jako łuki, inaczej łęki okrywające małe luki w murach. Te Łęki są stworzone z prawidłowo przygotowanych klińców. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wydłużenia wezgłowi

Zwykle wydłużenia stron wezgłowi nachodzą na siebie w miejscu znajdującym się o jedno albo półtorakrotną szerokość łuku pod podniebieniem (a = 53-37°). Przez to miejsce jako centralny punkt biegną powierzchnie wsporne, jakie rozdzielają łuk na różne kamienie. Takiego typu rozdział na klińce da się najłatwiej stworzyć, obrazując, że w masywie ściany w obrzeżach łuku płaskiego jest wbudowany inny łuk, o płaszczyznach krzywych, jakiego klińce są umiejscowione adekwatnie do napierania sił.

Te łuki robi się bardzo zbliżoną metodą jak te zrobione z kamienia. (program egzaminu na uprawnienia)

Łuk nadokienny zazwyczaj posiada grubość półtora cegły. Żeby pominąć etap ociosywania powierzchni cegieł, promień obrazowanego łuku musi być większy niż 4,67 • 38 = 177 cm. Podniebienie łuku musi znajdować się około w połowie grubości rzędu środkowego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com