fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Lepsze użytkowe warunki w budynkach płytowych

Budynki posiadające taką konstrukcję, posiadają cechy ceramiki (uprawnienia budowlane). W związku z tym zapewniają one dużo lepsze użytkowe warunki, a także lepszą jakość mikroklimatu panującego w pomieszczeniu, niż miałoby to miejsce przy zastosowaniu betonowych ścian. Stosunkowo niedawno zadecydowano, aby również w Polsce wykonywać płyty ceramiczno – betonowe. Ich nazwa to Cerbet. Powstają one w oparciu o ceramiczny przemysł, który w naszym kraju ma duży produkcyjny potencjał.

użytkowe warunki w budynkach płytowych
użytkowe warunki w budynkach płytowych

Jaką wysokość powinny wykazywać płyty?

Płyta powinna być taka sama jak wysokość danej kondygnacji (testy 2021 uprawnienia). Jej szerokość powinna być identyczna jak rozstaw poprzecznych nośnych ścian. Uwzględniając pewne ograniczenia dotyczące udźwigu montażowego żurawia, szerokość może być niekiedy równa podwójnemu rozstawowi. W związku z tym powstaje „klasyczny” układ płyt znajdujących się w elewacji. Jest on często spotykany w różnego typu systemach. Statyczne wyliczenia mówią, że międzyokienne filary muszą być żelbetowe. Wynika to z faktu, że filary przenoszą pionowe obciążenia. W budynku, gdzie mamy konstrukcje szkieletowe albo poprzeczne układy, zewnętrzne ściany przenoszą wyłącznie obciążenia od własnego ciężaru, czyli są one samonośne. Ściany mogą być także zawieszone do konstrukcji. W takim wypadku będą stanowiły ściany osłonowe. W związku z tym można swobodnie podzielić elewację oraz zastosować większe rozmiarowo płyty, z tego względu, że sama konstrukcja będzie lżejsza.

Struktura ścian

W płytowych budynkach konstrukcja zewnętrznych ścian ma bardziej złożoną strukturę od wewnętrznych ścian. Wynika to ze złożoności funkcji, jakie pełnią. Zarówno w krzyżowym i podłużnym układzie budynku zewnętrzne ściany poza osłanianiem wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi, spełniają także funkcje nośne (program egzamin uprawnienia 2021).

Wprowadzenie poziomych pasm przy podziale elewacji

Często wykorzystywanym w praktyce rozwiązaniem jest podział elewacji przy osłonowych ścianach za pomocą dwóch poziomych pasm. Jest to pasmo okienne oraz pasmo ściany nadprożowo – podokienne. Zastosowanie takiego rozwiązania skutecznie ułatwia rozwiązania odnośnie uszczelniania spoin. W przypadku, gdy zewnętrzna ściana jest nośna, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie materiału typu lekki kruszywowy bądź komórkowy beton (program na uprawnienia budowlane w wersji android).

Spoiny w budynkach płytowych

Pomijając względy konstrukcyjne, montażowe i architektoniczne, na podział płyt wpływa tendencja ograniczająca liczbę spoin, jaka przypada na 1m² elewacji. Roboty uszczelniające są kosztowne i bardzo pracochłonne. Ograniczenie liczby spoin osiąga się poprzez poprowadzenie do górnej lub dolnej krawędzi okna spoiny, w związku z czym spoina pionowa albo pozioma zostaje przykryta zewnętrznym blaszanym fartuchem okna (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com