fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą i ich uznawanie

Kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą – ich uznanie jest możliwe na mocy szczegółowych przepisów. Procedury ich uznawania oraz regulamin możemy znaleźć między innymi w prawie budowlanym. Aby rozpocząć proces uznawania kwalifikacji zawodowych, które zdobyliśmy za granicą, musimy złożyć pisemny wniosek. Kluczowe jest takie uiszczenie konkretnej opłaty za rozpoczęcie postępowania kwalifikacyjnego a także opłaty skarbowej. (program uprawnienia budowlane)

kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą
kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą

Kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą – wniosek

Jeśli chcemy samodzielnie pełnić funkcje techniczne w budownictwie, a nasze kwalifikacje zawodowe uzyskaliśmy poza Polską, nie obejdzie się bez wypełnienia pisemnego wniosku. Podawane w nim dane to nasze imię, nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo a także państwo, w którym odbyliśmy praktykę zawodową i zdobyliśmy nasze wykształcenie. Oprócz tego podajemy dane kontaktowe i określamy zawód regulowany. To do niego zostaną nadane uprawnienia. We wniosku należy przede wszystkim umieścić wszelkie informacje dotyczące kwalifikacji zawodowych jakimi się legitymujemy oraz uprawnień umożliwiających nam wykonywanie zawodu. Równie ważny jest wpis o uzyskanym wykształceniu regulowanym. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą – niezbędne załączniki wniosku

Myśląc o niezbędnych dokumentach, nie obejdzie się bez potwierdzenia obywatelstwa kandydata do uprawnień budowlanych. Kwalifikacje zawodowe, które wcześniej zadeklarowaliśmy, muszą mieć odzwierciedlenie w postaci potwierdzających je dokumentów. Podobnie musimy udokumentować nasze doświadczenie zawodowe przez wyszczególnienie projektów obiektów budowlanych oraz samych obiektów. Ważne są ich nazwy, adresy, kubatury, powierzchnia, opis konstrukcji oraz charakterystyka i wyszczególnienie prac wykonanych przez wnioskodawcę. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Co po złożeniu wniosku o uznanie kwalifikacji uzyskanych za granicą?

Należy pamiętać, że w składanym przez nas wniosku musi się znaleźć lista wszystkich dokumentów, które do niego dołączamy. Gdy upewnimy się co do poprawności naszego wniosku, składamy go do Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Instytucja ma miesiąc na jego sprawdzenie pod kątem formalnym. Teraz pozostaje nam już tylko czekać, aż nasze kwalifikacje zawodowe uzyskane zagranicą zostaną uznane. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com