fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Z pewnością uprawnienia budowlane są niezbędne osobom, które chcą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Kluczowe są tutaj wykształcenie oraz praktyka zawodowa (egzamin na uprawnienia budowlane). Godnym uwagi jest fakt, iż zarówno wykształcenie, jak i odbyta praktyka powinny być na najwyższym poziomie. Przede wszystkim muszą być bowiem dostosowane do skomplikowania i rodzaju wykonywanej działalności. Decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych stanowi potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji. Nadaje je organ samorządu zawodowego inżynierów lub architektów po przejściu przez kandydata postępowania kwalifikacyjnego. Z wcześniejszych wpisów można było się już dowiedzieć, że postępowanie kwalifikacyjne składa się z kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej oraz egzaminu.

Na czym polega wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie?

Jeżeli chodzi o Polskę, to wykonywanie ww. funkcji opiera się na wielu działaniach (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Polegają one na fachowej ocenie zjawisk technicznych lub na samodzielnym rozwiązywaniu zagadnień technicznych, techniczno-organizacyjnych lub architektonicznych.

Co obejmują samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

Wśród samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie można wyróżnić projektowanie, kierowanie budową, czy też robotami budowlanymi. Poza tym są to sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych, sprawowanie nadzoru autorskiego, wykonywanie nadzoru inwestorskiego. Co więcej znajdziemy tutaj również sprawowanie kontroli technicznej w zakresie utrzymania obiektów budowlanych (program z aktami na uprawnienia budowlane). Zakres ten obejmuje także kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz sprawowanie kontroli oraz nadzoru nad ich wytwarzaniem.

W jakich specjalnościach można uzyskać uprawnienia budowlane?

Istotnie uprawnienia budowlane można uzyskać w różnych specjalnościach. Uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej okazują się być jednak najpopularniejsze. Oczywiście wiele osób wybiera także uprawnienia w specjalności drogowej lub mostowej.

Bezsprzecznie szeroki wachlarz możliwości sprawia, że można uzyskać uprawnienia w wielu ciekawych specjalnościach. Poza wymienionymi można starać się na przykład o uprawnienia kolejowe (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Są one podzielone na dwie specjalności – w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Co więcej, można wybrać specjalność hydrotechniczną, wyburzeniową lub instalacyjną elektryczną, telekomunikacyjną lub sanitarną. Istotnie wszystko zależy od zainteresowań kandydata oraz drogi kariery, którą chce obrać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com