fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Początki zabudowań osiedlowych

W Polsce zaczęto nadawanie uprawnień technicznych już w 1928 roku. Właśnie wtedy, zostało wydane rozporządzenie dotyczące zabudowań. ( program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)Dlatego, iż coraz więcej powstawało budynków państwo postanowiło podjąć działania. Celem rozporządzenia było sformalizować i w pewnym sensie mieć kontrolę nad budową osiedli.

Kto nadaje uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane nadaje się w drodze decyzji administracyjnej. Wydają je komisje kwalifikacyjne samorządów zawodowych inżynierów lub architektów. Częstotliwość odbywania się tych procedur jest nieco wąska. Egzaminy odbywają się tylko dwa razy w roku. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane egzamin na uprawnienia budowlane) Dlatego aby nie czekać zbyt długo, warto złożyć wniosek szybciej. Ze względu na miejsce przeprowadzenia egzaminów warto szybciej zapoznać się z harmonogramem i móc wcześniej zaplanować ewentualny dojazd do okręgowej izby inżynierów lub architektów.

Jakie specjalności są w twoim zasięgu?

W zależności od preferencji kandydata oraz wykształcenia dostępne są różnorodne opcje nabycia uprawnień budowlanych. W zakresie budownictwa mieszkalnego prawdopodobnie najbardziej trafne będą specjalności konstrukcyjno-budowlane oraz architektoniczne. Izby okręgowe dają jednak do wyboru szereg innych uprawnień. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane) Dlatego możesz zrealizować swoje cele zawodowe w specjalności inżynieryjnej – mostowej, drogowej, hydrotechnicznej czy wyburzeniowej. Podobnie dostępne są specjalności w zakresie kolejowych obiektów budowlanych czy sterowania ruchem kolejowym. Ważnym aspektem są również specjalności instalacyjne. Z pewnością zatrudnienie w takim zakresie nie będzie stanowiło problemu – instalacje i urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, urządzenia cieplne oraz wentylacyjne, gazowe i wodociągowe.

Jakie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi?

Uprawnienia mogą być nadane nie tylko do kierownictwa robotami budowlanymi ale również do projektowania. Godnym uwagi jest fakt ograniczeń. Okręgowe izby zostawiają tutaj dowolność – można je zrobić w stopniu ograniczonym lub nieograniczonym. (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia)Z uwagi na przyszłościowe kwestie najlepiej jest od razu zrobić nieograniczone jednak nie zawsze kandydaci mają taką możliwość. Tutaj komisje są dosyć elastyczne. Prawdopodobnie najczęściej wybieraną specjalnością jest konstrukcyjno-budowlana. Ważnym aspektem tutaj jest uniwersalność. Po zrobieniu uprawnień można podjąć pracę w biurze architektonicznym lub zostać inspektorem nadzoru. Co ważne, na samodzielnym stanowisku – daje to komfort taki jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Lecz w przypadku biznesu odpowiedzialność już jest większa niż na stanowisku urzędniczym. Stąd w pewnym sensie wynika bezpieczeństwo samodzielnych decyzji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com