fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje betonowe – ławy fundamentowe

Odchylenie h:s musi wynosić tyle, żeby naciągnięcie rozciągające podczas ściskania nie było większe niż wartość, która bywa potrzebna dla przewidzianej marki betonu przez normę PN/B-03250, z planu pod tytułem „Konstrukcje betonowe – pomiary statyczne i projektowanie”. (uprawnienia budowlane kontakt) Dla zobrazowania dla zazwyczaj widzianego maksymalnego ciężaru jednostkowego gruntu 2 kG/cm2 oraz marki betonu 140 kG/cm2 – (h : s) 1,07. Odsadzki w rodzajach c oraz d nie będą miały ponad pięciu centymetrów. W ławach wystających jedynie z jednego kierunku ściany muszą równać się (s:a) 0,5. Poza ławami betonowymi da się skorzystać w przypadku rodzaju 8-5 a blokami betonowymi już wcześniej przygotowanymi albo pustakami, najczęściej Alfa. Mają one zalane betonem luki tworzone dłuższym pomiarem w poprzek ściany. (uprawnienia budowlane 2021)

Konstrukcje betonowe

Rozłożenia nacisków pionowych

Korzysta się z nich do podzielenia nacisków pionowych do wątłych murów na w miarę rozpościerające się podłoże gruntowe, ale nie transportują naciągnięć tnących i łamiących w stronę długości murów. Jak odstęp L pomiędzy słupami wynosi dosyć dużo (przykładowo ponad 5-P6m) wtedy nie warto korzystać z zasług ławy żelbetowej, bo:

-Przez nacisk ława tworzy nierówne ciśnienie wbijające w ziemię, przykładowo – poniżej słupów są masywniejsze, w centrum mniejsze. Będą one mniejsze, im bardziej rozpostarty będzie odstęp pomiędzy słupem i im bardziej zniwelowana sztywność ławy. (uprawnienia budowlane program)

-Ława potrzebuje sporej ilości zbrojenia podłużnego.

W sytuacjach takich jak ta wspiera się słupy na innych stopach. Te stopy są ceglane i posiadają odsadzki w 4 albo 3 strony.

Ławy żelbetowe

Ławy żelbetowe tworzone na miejscu pracy da się uzyskać w każdej formie, ale potrzebne jest do tego pochylenie h:s, a w przypadku właściwego zbrojenia da się je wykonać o wiele mniejsze niż w ławach z różnych materiałów. Ława, która ma na sobie nacisk wielu słupów powinna zostać uwzględniona w stronę poprzeczną, ale też podłużną. Do tego warto pamiętać o naciągnięciach zginających i przecinających. Jeśli trzeba umieścić ławę wspólną pod dwa różne słupy, które mają rozstawiony ciężar nierównomiernie, wtedy zazwyczaj umiejscawia się ławę w projekcie tak, żeby centrum ciężkości jej płaszczyzny znajdował się w punkcie wypadkowej obciążeń W. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Jeśli oprócz słupów jest jeszcze jakieś puste miejsce w stronę długości, wtedy można skorzystać z ławy prostokątnej w projekcie, wyciągając ją masywniejszym wspornikiem za słup mocniej obarczony ciężarem. Jak takiego miejsca nie widać, to w takim wypadku planuje się ławę trapezową w projekcie.

Istnieją dwa rodzaje prefabrykatów – o przekroju prostokątnym oraz sześciobocznym. Rozstawia się je przy użyciu żurawia dłuższym pomiarem w poprzek muru. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Szerokość odsadzki

Szerokość odsadzki zazwyczaj równa się XU cegły. Natomiast stosunek h do s wynika głównie z typu zaprawy (podobnie jest w ławach ceglanych). Stopy betonowe albo żelbetowe betonowane wykonywane na miejscu zazwyczaj posiadają jakieś charakterystyczne formy. Stropy w formie ostrosłupów uciętych są najbardziej ekonomiczne patrząc na zużycie betonu, ale stopy z pionowymi ścianami bocznymi potrafią wyjść z większym zyskiem przy deskowaniu, co sprawdza się w przypadku gruntów ścisłych zwartych, półzwartych oraz twardoplastycznych. (program egzaminu na uprawnienia)

W przypadku takich gruntów da się betonować bez korzystania z deskowania fundamentu a i niższego elementu fundamentu b. Odchylenie (h : s) i (hi : si) w przypadku stóp betonowych bywa zahamowane wartością maksymalnego naciągnięcia rozciągającego w betonie podczas ściskania. Da się założyć, że h : s = h\ : s\ = 1,5. Stopa żelbetowa musi wcześniej zostać przygotowana na ucinanie, zginanie i naciągnięcia centralne rozciągające.

Po prawidłowym ustawieniu słupa i czasowym rozparciu w górę, zamieszcza się strzemiona i rozkłada wyciągane deskowanie w jakim betonuje się kołnierz. Aby dostać odpowiednie złączenie stopy ze słupem jego płaszczyznę boczne blisko niskiego końca muszą zostać porysowane zanim beton zdąży stężeć.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com