fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kierownik praktyki zawodowej a patronat – zróżnicowanie w kontekście stanowiska IARP

Po zmianach w ustawie Prawo Budowlane z roku 2014 wprowadzono nowe pojęcie „pod patronatem: i „patron”. Otworzyło to szereg dyskusji i problemu z właściwym rozumieniem każdego z pojęć.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Izba Architetktów Rzeczpospolitej Polskiej odniosął się do problematyki związanej z pojęciami i skupiła się na wyjaśnieniu różnic między tymi pojęciami.

Słownikowo „patron” to opiekun, mecenas lub gwarant jakości. Pełni funkcję honorową. Kierownik to przełożony i organizator, osoba ta jest stricte powiązana z zawodem i pracą.( jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Pojęcie patrona umieszczono celowo w ustawie. Praktyka wykonywana pod patronatem nie różni się niczym od tej wykonywanej pod kierownictwem.

Wprowadzenie patronatu miało ułatwić dostępność do zawodu architekta. Powstały instytucje różniące się wobec siebie stosunkiem prawnym i formalnym.  W momencie zaistniałych stosunków z osobą, która wykonuje praktykę – jest to kierownictwo nad praktyką. Brak jakichkolwiek stosunków – praktyka przebiega pod patronatem. Funkcję patrona może pełnić osoba spokrewniona z osobą odbywającą praktykę zawodową,( akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Wdrożenie znaczenia patronatu

Przyjęcie pojęcia patronatu miało umożliwić odbywanie praktyki bez formalnych i urzędowych kontaktów z kierownikiem. Zasada patronatu obejmuje jedynie praktykę projektową.

Wymagane jest uczestnictwo praktykanta w pracach projektowych przy patronacie i kierownictwie. Patronem może zostać osoba, która posiada 5-letnie doświadczenie przy tworzeniu samodzielnych projektów.(testy uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com