fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bezsprzecznie kierowanie praktyką zawodową wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W końcu pełniąc taką rolę jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy i szkolimy do zawodu przyszłych inżynierów. Oczywiście ważne jest to, aby w trakcie studiów technicznych przywiązywać uwagę do zdobywania doświadczenia praktycznego. Istotnie, w trakcie studiów można zdecydować się na zwiększenie wymiaru praktyki. Wówczas zyskujemy możliwość zdobycia większego zasobu praktycznych umiejętności (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Nabyta praktyka pozwoli nam między innymi na samodzielne rozwiązywanie problemów technicznych.

Kierowanie praktyką zawodową a odpowiedzialność

Program kształcenia oferowany przez uczelnie

Godnym uwagi jest fakt,  że program kształcenia na uczelniach jest szeroki. Oczywiście kandydat może zdecydować się na studiowanie kierunków odpowiednich lub pokrewnych dla danej specjalności uprawnień budowlanych. Okazuje się jednak, że program kształcenia przewiduje coraz mniejsza ilość zajęć praktycznych. Z pewnością nie jest to najlepsza tendencja (egzamin na uprawnienia budowlane). Dlatego też tak ważne jest podejście praktykanta oraz jego opiekuna podczas realizowania praktyki zawodowej.  Optymalnie byłoby gdyby kandydat podczas praktyki miał okazję uczestniczyć w wielu różnych działaniach i zdobył doświadczenie. Pamiętajmy bowiem, że to między innymi od umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce zależy zdanie egzaminu na uprawnienia.

Kierowanie praktyką zawodową

Kolejna istotna kwestia, którą trzeba poruszyć w kontekście praktyki zawodowej dotyczy opiekuna praktyki. Otóż kierowaniem praktyką zawodową może zajmować się wyłącznie osoba pełniąca samodzielne funkcje techniczne na budowie lub w projektowaniu. Poza tym taka osoba musi należeć do Okręgowej Izby Samorządu Zawodowego (program do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Ważnym aspektem jest to, że w świetle obowiązujących przepisów to właśnie na opiekunie praktyki spoczywa cała odpowiedzialność za praktykanta i wykonywane przez niego prace.

Prace wykonywane podczas praktyki – kwestia trudna do zweryfikowania

Istotnie, jeżeli chodzi o czynności, które należy wykonywać podczas odbywania praktyki zawodowej, to są one jasno określone. Ale tak naprawdę podczas postępowania kwalifikacyjnego Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne nie mogą jednoznacznie stwierdzić, czy zawarte w zestawieniu zbiorczym informacje są zgodne z prawdą. Jest to związane zarówno z zakresem prac, jak i czasem ich wykonywania (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem jest to, że w szczególnych przypadkach rzeczona komisja ma prawo do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Ma ono na celu ustalenie czy praktyka faktycznie odbyła się zgodnie z zapisem w oświadczeniu i załącznikach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com