fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Jakie wymagania musi spełniać projektant budowlany?

Istotnie wiedza z zakresu aktualnych przepisów przydaje się w działalności budowlanej (program z aktami na uprawnienia budowlane). Według obowiązujących przepisów projektantem jest osoba, która pełni samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Istotnie funkcja ta polega na fachowej ocenie zjawisk technicznych oraz samodzielnym rozwiązywaniu zagadnień technicznych, architektonicznych i techniczno-organizacyjnych. Godnym uwagi jest fakt, że do zadań projektanta poza projektowaniem należy także sprawowanie nadzoru autorskiego oraz sprawdzanie projektów techniczno-budowlanych.

Jakie wymagania musi spełniać projektant budowlany

Wymagane wykształcenie

Bezsprzecznie posiadanie odpowiedniego wykształcenia związane jest z właściwym wypełnianiem wspomnianych wcześniej zadań. Projektant musi zatem posiadać wykształcenie techniczne i odbyć praktykę zawodową. Oczywiście praktyka musi być zgodna z poziomem skomplikowania wykonywanych czynności. Kolejnym warunkiem, który musi spełniać projektant, to posiadanie uprawnień budowlanych (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Jak można było dowiedzieć się z wcześniejszych artykułów – uprawienia wydawane są na drodze decyzji przez odpowiedni organ samorządu zawodowego.

Wpis na liście właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego

Istotnie, aktualne przepisy jasno określają, kto może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Otóż tylko osoby wpisane na ww. listę mogą wykonywać takie czynności (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Poza tym mogą sprawować samodzielne funkcje techniczne do projektowania przestrzeni w skali lokalnej i regionalnej lub kierować zespołem projektowym. Oczywiście należy również pamiętać o wpisie w centralnym rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który ma formę elektroniczną. Reasumując, wpis na liście właściwej miejscowo izby samorządu zawodowego oraz w centralnym rejestrze są niezbędne do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Jak można ubiegać się o uprawnienia budowlane?

Oczywiście, ubieganie się o ww. uprawnienia jest możliwe wyłącznie po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i odbyciu praktyki. Godnym uwagi jest fakt, iż należy zdać egzamin zawodowy (programy do uprawnień budowlanych). Pozwala on zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz praktyczną kandydata z zakresu znajomości procesu budowlanego oraz posiadane przez niego umiejętności techniczne. Komisja powoływana wśród członków samorządu zawodowego odpowiedzialna jest za przeprowadzenie egzaminu (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Istotnie, od rodzaju oraz zakresu wybranych uprawnień budowlanych uzależniony jest zakres materiału na egzaminie. Materiał różni się w zależności od wyboru zakresu projektowania. Z pewnością, aby poznać szczegóły związane z przedstawionym tematem warto śledzić stronę internetową miejscowej izby samorządu zawodowego kilka miesięcy przed egzaminem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com