fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane – na jakie się zdecydować?

Przydatnym elementem doświadczenia w branży budowlanej są uprawnienia budowlane. Dzięki osoba, która podjęła się takiej kariery, może pełnić samodzielne funkcje techniczne, zarówno na budowie, jak i przy projektowaniu. Należy jednak zaznaczyć pewien istotny fakt. Otóż uprawnienia budowlane można uzyskać w stopniu nieograniczonym oraz w zakresie ograniczonym. (uprawnienia budowlane 2020 )

Osoba, która zdobyła już odpowiednie wykształcenie bądź jest już na końcu swojej przygody z edukacją, może zacząć rozważać uzyskanie uprawnień budowlanych. Pojawia się wtedy pytanie: jaki rodzaj uprawnień nabyć? Jaki wybór będzie najkorzystniejszy?

Największą popularnością cieszą się uprawnienia budowlane architektoniczne, a także uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że to właśnie po nabyciu takich uprawnień zakres możliwości wykonywania prac zawodowych jest najszerszy.

Różnica między uprawnieniami architektonicznymi a uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi

Nie da się ukryć, że różnica pomiędzy zakresem obowiązków w przypadku uprawnień architektonicznych oraz w przypadku uprawnień konstrukcyjno- budowlanych jest znaczna. W przypadku posiadania uprawnień architektonicznych istnieje możliwość projektowania i kierowania robotami budowlanymi budynków, które nie przekraczają 1000m3. ( program na uprawnienia budowlane )

Takie same ograniczenie dotyczy uprawnień konstrukcyjno-budowlanych w zakresie ograniczonym. Jak więc widać, najbardziej korzystnym wyborem będzie decyzja o zdobyciu uprawnień konstrukcyjno-budowlanych z nieograniczonym zakresem. (testy 2020 uprawnienia)

Uprawnienia architektoniczne i uprawnienia konstrukcyjno-budowlane w stopniu ograniczonym

Kubatura projektowanych i wznoszonych budynków nie jest jednak jedynym ograniczeniem dla uprawnień w stopniu ograniczonym. Obiekty budowlane podlegające pod osobę z tymi uprawnieniami nie mogą przekraczać 12 metrów wysokości. Liczba pięter nie może przekroczyć 3. Wynika z tego, że jedna kondygnacja powinna liczyć sobie nie więcej niż 4,8 metra wysokości.

Dodatkowo osoba, która posiada uprawnienia konstrukcyjno-budowlane w stopniu ograniczonym nie powinna sprawować opieki nad budynkiem, który będzie miał posadowienie głębsze niż 3 metry. Wykluczeniem są także elementy sprężane na budowie, ale również uwzględnienie wpływu eksploatacji górniczej. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com